Nowe stanowiska archeologiczne odkryte w Jordanii

Prace badawcze w południowej części doliny Jordanu prowadzono w celu uzupełnienia wiedzy o znanych miejscach o dużym znaczeniu dla badań historii i dziedzictwa kulturalnego Królestwa Jordanii oraz odkrycia nowych stanowisk archeologicznych.



Jak poinformował Dżihad Darwish, dyrektor Urzędu Starożytności Jordanii, archeolodzy sporządzili bogatą dokumentację zbadanych stanowisk, obejmującą ich charakterystyki, szkice oraz analizę topograficzną terenu.



Dzięki wynikom przeprowadzonych prac, powstanie archiwum danych o stanowiskach archeologicznych położonych w dolinie Jordanu, co może znacznie ułatwić naukowcom z różnych krajów badanie tych miejsc w przyszłości.



Według archeologa Salhy Abu Ghraiba, uczestniczącego w wykopaliskach, spośród 90 zlokalizowanych stanowisk około 70 było zbadanych po raz pierwszy przez archeologów z Jordanii.



Wśród nich znajdują się stanowiska pochodzące z różnych okresów, od epoki kamienia i epoki miedzi, przez okres rzymski i bizantyjski, aż po najmłodsze stanowiska z okresu islamskiego. (PAP)



jot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17