Nowe odkrycie archeologów w Karnaku

Odkrycia dokonano podczas prac badawczych prowadzonych przez naukowców z francuskiej misji archeologicznej na terenie świątyni Montu w Karnaku, która wraz ze świątyniami Amona-Re i bogini Mut tworzy kompleks wpisany w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Montu w mitologii egipskiej był głównym bóstwem Teb i opiekunem rzemiosła wojennego, przedstawianym pod postacią sokoła lub człowieka o głowie sokoła ozdobionej tarczą słoneczną i dwoma piórami.Archeolodzy z Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej w Kairze pod kierunkiem Krzysztofa Tiersa odkryli na stanowisku posąg z czarnego granitu o wysokości 125 centymetrów.Jak poinformował K. Tiers, odkryty posąg przedstawia stojącą postać mężczyzny ubranego w krótką spódniczkę, z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia, a cechy posągu wskazują, że przedstawia on postać władcy z okresu Nowego Państwa w dziejach starożytnego Egiptu (ok. 1550-1070 r. p.n.e.).Badacze nadal prowadzą wykopaliska na stanowisku i mają nadzieję, że uda im się odkryć inne posągi, które mogą pomóc w ustaleniu tożsamości władcy.Znalezisko zostanie przewiezione do jednego z magazynów pozostających w gestii Ministerstwa Starożytności Egiptu, gdzie zostanie poddane zabiegom konserwacyjnym. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17