Nominacje do Nagrody im. Jana Długosza 2012

Konkurs ma wyłonić najbardziej wartościowe publikacje z zakresu humanistyki, które ukazały się w poprzednim roku kalendarzowym, a które z racji swojego naukowego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami, wnoszą jednak istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.



W tym roku do Nagrody im. Jana Długosza nominowane zostały książki: „Gotyk bez Boga?” Wojciecha Bałusa, „Czas KOR-u” Andrzeja Friszke, „Kisielewski” Małgorzaty Gąsiorowskiej, „Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie” Grzegorza Janusza, „Dialektyczne feerie” Tomasza Majewskiego.



Nominacje uzyskały także publikacje: „Od nihilizmu do chrześcijaństwa” Haliny Rarot, „Fantomowe ciało króla” Jana Sowy, „Czas i to, co ludzkie” Marka Szulakiewicza, „Od sasa do lasa” Janusza Tazbira oraz „Pamięć romantyzmu” Krzysztofa Trybusia.



W jury konkursu zasiadają: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka i prof. Jerzy Wyrozumski.



„Wybór laureata tej nagrody jest wyjątkowy. Nie ma bowiem głosowania. Członkowie jury starają się doprowadzić do wspólnego zdania, przekonując się nawzajem. Zazwyczaj werdykt zapada jednomyślnie. Poziom tegorocznej edycji był, podobnie jak w latach ubiegłych, wysoki. Otrzymaliśmy 50 zgłoszeń i, o ile wybór dziesiątki nominowanych był stosunkowo prosty, to do miana najlepszej publikacji pretendowały przynajmniej trzy pozycje" – podsumował obrady przewodniczący jury prof. Władysław Stróżewski.



Uroczyste ogłoszenie wyniku konkursu nastąpi 25 października w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie - poinformował PAP rzecznik Targów w Krakowie Paweł Cyz.



Nagrodę główną sponsorują minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i spółka Targi w Krakowie.



W ubiegłym roku Nagrodę im. Jana Długosza zdobyła prof. Hanna Świda-Ziemba, zmarła w styczniu 2012 r. socjolog, autorka książki ”Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii”. Wcześniej nagrodę tą otrzymali m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński. (PAP)



wos/ ls/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17