Noc Muzeów: prezentacja dzieł straconych podczas II wojny światowej

W latach 1939-45 Polska straciła 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury.Multimedialny pokaz zostanie zaprezentowany na dziedzińcu Wawelu w Krakowie (18 maja) i przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (19 maja).Podczas tegorocznego pokazu w wirtualnej galerii publiczność zobaczy także m.in. te dzieła, które odzyskano w ostatnim roku. Od 20 maja przez tydzień pokaz będzie nocą emitowany na ekranach warszawskiej Galerii Kordegarda.Dzięki staraniom polskiego ministerstwa kultury do kraju powróciło ostatnio kilka ważnych dzieł, również tych zaginionych w okresie II wojny światowej, m.in. "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego oraz dzieła Juliana Fałata: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach".Pokazy Muzeum Utraconego podczas Nocy Muzeów odbywają się od 2010 roku. Ich podstawowym celem jest budowanie świadomości Polaków, popularyzacja wiedzy o tym, ile Polska straciła dóbr kultury w II wojnie światowej i jakie są to dzieła. Pierwszy pokaz Muzeum Utraconego odbył się w 2010 r. na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Rok później pokaz zaprezentowano na murach Starego Miasta w Warszawie.Polska w wyniku II wojny światowej straciła ponad 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury; wśród strat wojennych znajdują się dzieła, m.in. Pietera Brueghela, Antona van Dycka, Pabla Picassa, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Miejsce przechowywania większości z nich pozostaje nieznane.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. zajmuje się katalogowaniem strat wojennych – obecnie w bazie danych prowadzonej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego resortu kultury zarejestrowanych jest ok. 60 tys. obiektów. Część z nich prezentowana jest na stronie internetowej www.mkidn.gov.pl/kolekcje.Częścią Muzeum Utraconego jest strona internetowa www.muzeumutracone.pl, na której można oglądać m.in. dotychczas przygotowywane pokazy.Nad wartością merytoryczną internetowego muzeum czuwa powołana przy Departamencie Dziedzictwa Kulturowego rada programowa. W jej skład wchodzą: dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund, historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, dyrektor Muzeum-Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis, dyrektor Narodowego Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dr hab. Piotr Majewski.Pomysłodawcą odpowiedzialnym za stronę techniczną i organizacyjną projektu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. (PAP)agz/ ls/
Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    No cóż - Honor jak wszystkie rzeczy tego świata ma swoją cenę... a to tylko niewielka część tej ceny :(Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17