Noc Muzeów: prezentacja dzieł straconych podczas II wojny światowej

W latach 1939-45 Polska straciła 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury.



Multimedialny pokaz zostanie zaprezentowany na dziedzińcu Wawelu w Krakowie (18 maja) i przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (19 maja).



Podczas tegorocznego pokazu w wirtualnej galerii publiczność zobaczy także m.in. te dzieła, które odzyskano w ostatnim roku. Od 20 maja przez tydzień pokaz będzie nocą emitowany na ekranach warszawskiej Galerii Kordegarda.



Dzięki staraniom polskiego ministerstwa kultury do kraju powróciło ostatnio kilka ważnych dzieł, również tych zaginionych w okresie II wojny światowej, m.in. "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego oraz dzieła Juliana Fałata: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach".



Pokazy Muzeum Utraconego podczas Nocy Muzeów odbywają się od 2010 roku. Ich podstawowym celem jest budowanie świadomości Polaków, popularyzacja wiedzy o tym, ile Polska straciła dóbr kultury w II wojnie światowej i jakie są to dzieła. Pierwszy pokaz Muzeum Utraconego odbył się w 2010 r. na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Rok później pokaz zaprezentowano na murach Starego Miasta w Warszawie.



Polska w wyniku II wojny światowej straciła ponad 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury; wśród strat wojennych znajdują się dzieła, m.in. Pietera Brueghela, Antona van Dycka, Pabla Picassa, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Miejsce przechowywania większości z nich pozostaje nieznane.



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. zajmuje się katalogowaniem strat wojennych – obecnie w bazie danych prowadzonej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego resortu kultury zarejestrowanych jest ok. 60 tys. obiektów. Część z nich prezentowana jest na stronie internetowej www.mkidn.gov.pl/kolekcje.



Częścią Muzeum Utraconego jest strona internetowa www.muzeumutracone.pl, na której można oglądać m.in. dotychczas przygotowywane pokazy.



Nad wartością merytoryczną internetowego muzeum czuwa powołana przy Departamencie Dziedzictwa Kulturowego rada programowa. W jej skład wchodzą: dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund, historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, dyrektor Muzeum-Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis, dyrektor Narodowego Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dr hab. Piotr Majewski.



Pomysłodawcą odpowiedzialnym za stronę techniczną i organizacyjną projektu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. (PAP)



agz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    No cóż - Honor jak wszystkie rzeczy tego świata ma swoją cenę... a to tylko niewielka część tej ceny :(



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a