Niezwykłe znalezisko sprzed ponad 1000 lat na Islandii

Odkrycia ludzkich i zwierzęcych szczątków umieszczonych w ziemnym murze dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na stanowisku archeologicznym w Pegjandadalur, położonym w okręgu Sudur-Pingeyjasysla w północno-wschodniej części Islandii.Archeolodzy badali mur w kształcie litery L, ułożony z darni ponad 1000 lat temu, kiedy odkryli w jamie wewnątrz muru ludzką czaszkę, kość szczękową kota, a także kości innych zwierząt, w tym owiec – złożone w jednym miejscu.Tuż przy jamie naukowcy odnaleźli nienaruszone miejsce pochówku nowonarodzonego dziecka.Zdaniem badaczy, znalezisko jest unikalne i zadziwiające ze względu na kombinację kości odnalezionych w jednym miejscu. Eksperci wykluczają możliwość, że w jamie składano zwykłe odpady, gdyż na Islandii nigdy nie praktykowano kanibalizmu ani nie jedzono kotów.Jak poinformowała archeolog Lilia Palsdottir, odnalezione pozostałości mogą świadczyć o przeprowadzeniu jakiegoś rytuału z wykorzystaniem ludzkiej ofiary, ale nie można tego jednoznacznie potwierdzić.Umieszczanie ludzkich szczątków w murach i ścianach było znane w historii, na przykład w przypadku Rzymian, którzy często w murach nowo wybudowanych domów umieszczali w ofierze szczątki noworodków.Według Palsdottir, znalezisko mogło być związane z jednym z pogańskich rytualnych obrzędów, praktykowanych na Islandii przed przyjęciem chrześcijaństwa w ok. 999-1000 roku, o których niewiele wiadomo. (PAP)jot/agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17