Niezwykła figurka z II wieku odkryta na rzymskim cmentarzu w Anglii

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w mieście Cirencester, położonym wśród wzgórz Cotswold w hrabstwie Gloucestershire, gdzie podczas badania terenu przed planowaną budową odnaleziono cmentarz z czasów miasta Corinium, zbudowanego przez Rzymian.Naukowcy odnaleźli unikalną figurkę kogucika z brązu o wysokości 12,5 centymetra, misternie wykonaną i zdobioną barwnymi płatkami emalii.Figurka znajdowała się w grobie małego dziecka, pochodzącym z II wieku, gdzie została ułożona obok głowy dziecka.Zdaniem ekspertów, kogucik ma związek z religijnym znaczeniem postaci Merkurego, rzymskiego bóstwa uważanego za posłańca bogów, który – jak wierzyli Rzymianie – przeprowadzał dusze zmarłych w zaświaty.W grobie zmarłego dziecka odnaleziono też ceramiczne naczynie do karmienia, niestety rozbite na drobne kawałki.Jak poinformował archeolog Neil Holbrook, kierujący firmą Cotswold Archaeology prowadzącą prace wykopaliskowe na stanowisku, bardzo podobna figurka została odnaleziona wcześniej przez archeologów na stanowisku w Kolonii w Niemczech.Obydwie figurki mogą pochodzić z tego samego warsztatu, znajdującego się prawdopodobnie w Brytanii.Znalezisko z Cirencester zostanie oczyszczone, poddane konserwacji i prawdopodobnie powiększy zbiory Muzeum Corinium w Cirencester. (PAP)jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17