Niemcy: zmarł Mieczysław Pemper, pomocnik Oskara Schindlera

Pemper był więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie. Pracował jako kancelista i stenograf komendanta obozu Amona Goetha. Mając dostęp do poufnych dokumentów, poznał plany likwidacji niemieckich obozów, nieistotnych dla produkcji na potrzeby wojny. Przekazanie tej informacji Schindlerowi pozwoliło uchronić przed zagładą około 1200 żydowskich więźniów z Płaszowa, których przedsiębiorca zatrudniał w swojej fabryce.Po wojnie Mieczysław Pemper studiował w Polsce socjologię i ekonomię. Był świadkiem na procesach nazistowskich zbrodniarzy wojennych w Polsce, w tym w procesie Amona Goetha. W 1958 r. osiedlił się w Augsburgu. W 2001 r. został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi pierwszej klasy za gotowość do pojednania i odwagę w czasach dyktatury nazistowskiej. Był również honorowym obywatelem Augsburga. Amerykański reżyser Steven Spielberg korzystał z rady Pempera w trakcie prac nad filmem "Lista Schindlera" z 1993 r.Władze Augsburga poinformowały, że w piątek opuszczą flagi na budynkach miejskich do połowy masztu na znak żałoby, a w ratuszu zostanie wyłożona księga kondolencyjna. (PAP)awi/ mc/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17