Niemcy: paleolityczna figurka Wenus trafi do muzeum

Figurkę będzie można oglądać od 2014 roku w Muzeum Prehistorii w Blaubeuren - poinformowało w piątek kierownictwo muzeum w liczącej 12 tys. mieszkańców miejscowości położonej niedaleko Ulm w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, na południowym zachodzie Niemiec.Rywalizację o prawo do eksponowania prehistorycznej rzeźby przegrały bardziej znane ośrodki akademickie i kulturalne - Tybinga i Stuttgart. O wyborze Blaubeuren przesądziła - jak pisze agencja dpa - lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie jaskini Hohle Fels, gdzie cztery lata temu znaleziono prehistoryczny zabytek.Mierząca tylko sześć centymetrów figurka wykonana jest z kości mamuta. Przedstawia nagą kobietę o wydatnym brzuchu, szerokich biodrach i dużych, sterczących piersiach. Pozbawiona jest stóp i głowy oraz lewego ramienia. Archeolodzy znaleźli ją rozbitą na sześć kawałków.Kurator zbiorów paleolitycznych i mezolitycznych w British Museum w Londynie Jill Cook powiedziała wkrótce po opublikowaniu wiadomości o znalezieniu figurki, że jest ona najstarszą znaną rzeźbą figuratywną na świecie. Zdaniem Cook figurka mogła być symbolem płodności.Uważa się, że dwukrotnie starsze są kamienie przypominające postaci ludzkie, które zbierano w Izraelu i Afryce, ale nie powstały one w wyniku świadomej działalności rzeźbiarskiej.Jak pisze dpa, okolice Blaubeuren w Jurze Szwabskiej (Schwaebish Alb) w południowo-zachodnich Niemczech uważane są za ważny teren badań archeologicznych. Zdaniem niemieckich ekspertów obszar ten mógł być jedną z kolebek kultury. Archeologiczne znaleziska, między innymi flet z kości sępa, świadczą o tym, że mieszkańcy tych terenów w okresie od 35 tys. do 42 tys. lat temu mogli być prekursorami muzyki, a być może także malarstwa. (PAP)lep/ ap/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17