Neolityczny zbiorowy grobowiec odkryty na Orkadach w Szkocji

Odkrycia grobowca dokonano przypadkowo na Orkadach - archipelagu wysp położonym na północ od wybrzeży Szkocji - gdy właściciel domu na wybrzeżu jednej z wysp rozpoczął niwelację pagórka ograniczającego widok na otwarte morze.Pod cienką warstwą ziemi znajdowały się kamienne płyty, przykrywające - jak się później okazało - podziemną komorę zawierającą dużą ilość ludzkich kości.Archeolodzy wezwani na stanowisko stwierdzili, że w grobowcu pochodzącym sprzed 5000 lat znajdują się tysiące ludzkich kości.Jak poinformowała Julie Gibson, główny archeolog hrabstwa Orkadów, naukowcy nie spodziewali się w tym miejscu istnienia neolitycznego stanowiska archeologicznego.Wśród odnalezionych kości znajdują się szczątki osób różnej płci i wieku, także dzieci, których ciała były wrzucane przez otwór w górnej części grobowca w różnych okresach na przestrzeni dziejów.Według J. Gibson, odkryte stanowisko nazwane przez archeologów Grobowcem Nasypowym - ze względu na stos ludzkich kości usypany wewnątrz – jest pierwszym tak dużym, nienaruszonym miejscem pochówku z okresu neolitu, jakie zostało odnalezione w Szkocji od 30 lat.Wśród ludzkich kości archeolodzy odnaleźli też prehistoryczne kości wydr. Obecność w grobowcu zwierzęcych kości sugeruje, zdaniem naukowców, że grobowiec początkowo nie był szczelnie zamknięty od góry i wydry miały do wnętrza swobodny dostęp, a ludzie odwiedzali to miejsce sporadycznie.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


  • groszek napisał:

    Profesor Krzak w bardzo przystępny sposób opisuje grobowce megalityczne. Porównuje komorę grobową do macicy Magna Mater w tym wypadku Ziemi gdzie składano ludzi by odrodzili sie do przyszłego życia. czesto wejście (traktowane jako wejscie do macicy Wielkiej Matki ) skierowane było w kierunku wschodnim by światło wstającego słońca dochodziło do komory grobowej. Dolmeny natomiast miały charakter falliczny , często wykorzystywane przy rytuałach płodności. Zwłaszcza przez kobiety mające problemy z płodnością.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17