Naukowcy szukają śladów Emina Paszy w Nysie

"Do burmistrza Nysy napisał doradca króla ze Stowarzyszenia Przedstawicieli Królestwa Bunyoro–Kitara. Poprosił o pomoc w zbadaniu przeszłości Emina Paszy - przyjaciela pradziadka obecnego władcy" – powiedział PAP rzecznik nyskiego magistratu, Artur Pieczarka.W poszukiwanie informacji o nyskim okresie życia Eduarda Schnitzera – szerzej znanego jako Emin Pasza – zaangażowali się już naukowcy z nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i tamtejszy regionalista, Kazimierz Staszków.Według dotychczasowych ustaleń historyków urodzony w Opolu Izaak Schnitzer przybył do Nysy wraz z matką, która po śmierci swojego pierwszego męża ponownie wyszła za mąż za nyskiego kupca. W związku z tym, że był on protestantem, matka ochrzciła dzieci w Kościele ewangelickim, gdzie Izaak otrzymał imię Eduard.Schnitzer uczęszczał do katolickiego gimnazjum w Nysie. W latach 1858-1864 studiował medycynę i nauki przyrodnicze we Wrocławiu, Berlinie i Królewcu. W marcu 1863 r. uzyskał stopień doktora medycyny. W czasie studiów wykazywał niezwykły talent naukowy w dziedzinie zoologii i ornitologii. Opublikował kilka artykułów.Po studiach wyjechał do Baru w Czarnogórze, wówczas pod panowaniem tureckim, gdzie praktykował prywatnie. Wiosną 1865 r. został mianowany naczelnikiem medycznym na dystrykt. Pięć lat później - po przejściu na islam i przyjęciu imienia Mehmed - został tureckim gubernatorem (paszą) Albanii - wówczas prowincji imperium osmańskiego.W roku 1876 wyprawił się do Sudanu, gdzie podjął się obowiązków lekarza wojskowego w anglo-egipskich siłach zbrojnych gubernatora Charlesa Gordona. Dwa lata później został gubernatorem egipskiej prowincji Ekwatoria, która obejmowała część dzisiejszego południowego Sudanu i północną Ugandę. To najprawdopodobniej wtedy spotkał się i zaprzyjaźnił z przodkiem obecnego władcy Bunyoro-Kitara.Emin Pasza został zamordowany 24 października 1892 w Kinena w pobliżu Jeziora Tanganika w dzisiejszej Demokratycznej Republice Konga. Jego imieniem nazwano jedną z zatok Jeziora Wiktoria. (PAP)jsz/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17