Największy pająk kopalny odkryty w Chinach

Skamieniałość pajęczycy sprzed 165 mln, z epoki jurajskiej, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Należy ona do rodziny prządkowatych (Nephilidae). Przedstawiciele tej rodziny żyją również w naszych czasach w rejonach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Znani są z tego, że przędą mocne, złotawe sieci o dużej powierzchni.Cechą charakterystyczną prządek jest znaczny dymorfizm płciowy, tzn. różnica wyglądu w zależności od płci. W tym wypadku samica jest dużo większa od samca. U niektórych gatunków nawet dziesięciokrotnie.Rozpiętość nóg pajęczycy, którą nazwano Nephila jurassica, czyli prządka jurajska, wynosi 15 cm. Jest to największy pająk kopalny spośród dotąd poznanych.Pająka znaleziono w pyle wulkanicznym, w miejscu, gdzie w owych czasach było dno jeziora. Nie wiadomo, jak pająk tam znalazł się, być może został strącony razem z fragmentem pajęczyny. Naukowcy podkreślają, że okaz zachował się w doskonałym stanie."Widać nie tylko włoski na nogach, ale również drobne trichobothria (szczecinki), służące do wykrywania wibracji powietrza" – opisuje Paul Selden z University of Kansas.Najnowsze odkrycie dowodzi, że rodzaj Nephila jest najdłużej istniejącym ze wszystkich rodzajów pająków.(PAP)krx/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17