Największe w historii wykopaliska na prehistorycznym stanowisku w Chinach

Stanowisko Zhoukoudian tworzy system jaskiń położony w odległości około 45 kilometrów na południowy-zachód od Pekinu, gdzie w latach 20. i 30. XX wieku odnaleziono szczątki człowieka pekińskiego oraz kamienne narzędzia i kości zwierząt z okresu 550-230 tysięcy lat temu.Zarząd Stanowiska Człowieka Pekińskiego Zhoukoudian wraz z naukowcami z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii przy Chińskiej Akademii Nauk rozpoczął prace wykopaliskowe na stanowisku Nr 1 (jaskinia człowieka-małpy), których celem jest wyeliminowanie takich zagrożeń jak pękanie i osuwanie się skał w wyniku działania zachodzących w nich długotrwałych procesów naturalnych, mogących uszkodzić pokłady jaskini zawierające prehistoryczne artefakty.Pracownicy Muzeum Człowieka Pekińskiego Zhoukoudian od trzech miesięcy budowali rusztowania w jaskini, niezbędne do prowadzenia prac zabezpieczających, które rozpoczęły się w drugiej dekadzie maja br. i planowane są na okres do dwóch lat.Stanowisko Nr 1 w kompleksie Zhoukoudian jest położone na północno-wschodnim zboczu Góry Longgu i jest najważniejszym obiektem tego kompleksu. Od rozpoczęcia wykopalisk w 1921 r. odnaleziono tu ponad 200 fragmentów skamieniałych kości człowieka pekińskiego.Według szacunków naukowców, w jaskini nadal znajduje się około 30 procent pierwotnych zasobów skamieniałych artefaktów i jest ona bardzo ważnym miejscem dla dalszych badań paleogeologicznych i paleoantropologicznych.(PAP)jot/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17