Najstarsze, prehistoryczne europejskie miasto odkryto w Bułgarii

Ekipa archeologów, prowadząca prace w rejonie Prowadii, natknęła się na mury i ruiny miasta, które według wstępnych ekspertyz powstało w latach 4700–4200 przed n.e., czyli około 1500 lat przed początkiem cywilizacji mykeńskiej w Grecji.



Liczę mieszkańców archeolodzy szacują na 350, miasto było ważnym ośrodkiem produkcji soli, która służyła do konserwacji mięsa. W tamtych czasach sól była wyjątkowo cennym towarem, co zdaniem archeologów tłumaczy obecność murów, mających chronić nie tylko mieszkańców, lecz także jej produkcję.



Prace wykopaliskowe w rejonie Prowadii prowadzono od 2005 roku. Oprócz murów i części bramy miasta archeolodzy odkryli ruiny dwupiętrowych domów i ślady kultów religijnych.



Prowadia jest oddalona o około 40 km od Warny, gdzie w 1972 roku znaleziono najstarsze złoto na świecie. W warneńskiej nekropolii z okresu chalkolitu (okresu przejściowego między epoką kamienia a brązu) archeolodzy natknęli się na 294 grobów zawierających ponad 3 000 złotych przedmiotów o wadze ponad 6 kg. Uważa się, że są to są najstarsze złote przedmioty na świecie, pochodzące sprzed ponad 7 tysięcy lat.



Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)



man/klm/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17