Najstarsza wieża wodna w Polsce jest odnawiana

Szymon Juźków z toruńskiej firmy przeprowadzającej prace powiedział w środę PAP, że renowacja budowli polega na oczyszczeniu i wzmocnieniu struktur elewacji.Podkreślił, że wieża, której nie restaurowano od ponad 50 lat, jest w kiepskim stanie a praca konserwatorów jest mozolna. "Na 1 metrze kwadratowym 2/3 elewacji wymaga naprawy. Trzeba uzupełnić ubytki cegieł i spoin albo je dodatkowo wzmocnić" - zaznaczył konserwator zabytków. Teraz trwa renowacja wieży od strony południowej i wschodniej, a w sierpniu zacznie się modernizacja budowli od strony północnej i zachodniej. Dodał, że prace obejmą także szczyt wieży, gdzie wymienione zostaną dachówki.Wieża wodna we Fromborku jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. W 1571 roku zainstalowano tam system wodociągowy, przy pomocy którego dostarczano wodę na pobliskie Wzgórze Katedralne. Teraz na wieży wodnej jest usytuowany punkt widokowy, z którego widać m.in. archikatedrę, pomnik najbardziej znanego mieszkańca Fromborka Mikołaja Kopernika, Stare Miasto i Zalew Wiślany. Widać z niej także port, do którego w sezonie turystycznym przypływają statki wycieczkowe z Krynicy Morskiej. W wieży znajduje się informacja turystyczna, galeria z pamiątkami i kawiarnia.(PAP)ali/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17