Na Śląsku rozpoczął się Rok Konstantego Wolnego

2011 rok był w regionie obchodzony jako Rok Powstań Śląskich. Okazją była okrągła, 90. rocznica trzeciego z nich. W tym roku przypada natomiast 135. rocznica urodzin Konstantego Wolnego oraz 90. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, który był organem ustawodawczym autonomicznego wówczas województwa. Wolny przez trzy kadencje był marszałkiem tego Sejmu.Konstanty Wolny zmarł w 1940 r. we Lwowie. Spoczął w grobowcu Jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Obecnie nie ma pewności, które ze złożonych tam szczątków należą do niego. Wolą rodziny oraz samorządu woj. śląskiego jest pochowanie marszałka na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, gdzie spoczywają m.in. dyktator III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty czy pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.Elementem Roku o wymiarze edukacyjnym ma być m.in. wznowienie komentarza Konstantego Wolnego do Statutu Organicznego Województwa Śląskiego – najważniejszego dokumentu, regulującego status regionu w okresie II RP. Twórca Statutu przybliżał w nim jego założenia i konsekwencje powszechnemu odbiorcy. Reprint mają opatrzyć swoimi uwagami naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego - politolodzy i konstytucjonaliści.Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r, zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego - adwokata Konstantego Wolnego.Urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie Wolny następnie został pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kolejne kadencje - do 1935 r. Cieszył się wielkim autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie Śląskim, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Wojciecha Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.We wrześniu 1939 r. Konstanty Wolny wyjechał do Lwowa, gdzie zmarł w 9 listopada 1940 r. 6 listopada 2004 r. na katowickim cmentarzu przy ul. Francuskiej odsłonięto poświęconą marszałkowi tablicę pamiątkową. Na tym samym cmentarzu spoczywają synowie i córka Wolnego. Wolą rodziny jest, aby spoczęły tam również doczesne szczątki jego samego.(PAP)mab/ mtb/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17