Muzeum Warmii i Mazur utworzy wirtualną bazę eksponatów

Jak poinformowała PAP w środę Anna Podolak z Muzeum Warmii i Mazur do 2013 roku zapisanych cyfrowo zostanie 3 proc. zabytków znajdujących się w zbiorach a do 2015 rok 8 proc. eksponatów."Poprzez digitalizację eksponaty zyskają zabezpieczenie i dokumentację a gdy zostaną umieszczone w wirtualnej bazie na stronie muzeum będą one powszechnie dostępne"- podkreśliła.Wśród opracowanych cyfrowo eksponatów znajdują się takie, które mają charakter unikatowy np. zbiór XVII-wiecznego portretów holenderskich, rzeźby średniowiecznej i nowożytnej z terenów Warmii, Prus Królewskich i Książęcych, malarstwa XIX i XX wieku, rzemiosła artystycznego od XIV do XX wieku.Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur ma już zarezerwowaną domenę a obecnie trwa konkurs na opracowanie szaty graficznej strony interentowej.Anna Podolak wyjaśniła, że na stronie internetowej umieszczona ma być wyszukiwarka, która będzie pomocna do utworzenia przez internautów "własnych kolekcji eksponatów". Internauci będą mogli znaleźć zabytki z takich dziedzin jak m.in. malarstwo, rzeźba, meble, przedmioty codziennego użytku, archeologia, ceramika, broń, sztuka współczesna, pocztówki, odznaczenia czy numizmatyka.W pierwszej kolejności dokumentowane cyfrowo będą eksponaty w złym stanie i te, które nie mają muzealnej dokumentacji. Eksponaty będą fotografowane zarówno w specjalnej pracowni w muzeum oraz poza muzeum - w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.Do biblioteki uczelnianej trafią zabytki papierowe, takie jak edykty czy patenty, natomiast w muzealnej pracowni opracowane zostaną zabytki przestrzenne i dużych rozmiarów a także te, które ze względu na swoją wartość muzealną i zły stan zachowania nie mogą znajdować się poza muzeum. Chodzi o obrazy, rzeźby czy meble.Jak dodała Anna Podolak muzeum kupi nowoczesny sprzęt fotograficzny, tak by zapewnić sprawną dokumentację zbiorów. Chodzi o to, by sprzętem można było fotografować eksponaty, które znajdują się w magazynach w trudno dostępnych miejscach i w terenie, bo muzeum ma siedem oddziałów oraz magazyny w całym regionie m.in. w Lidzbarku Warmińskim czy Morągu. Muzeum kupi także m.in. programy komputerowe do obróbki graficznej zdjęć czy serwer danych, który będzie służył do archiwizacji danych.Utworzenie Wirtualnego Muzeum Warmii i Mazur kosztuje 195 tys. zł. Samorządowa placówka dostała na to z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego 52 tys. zł, finansowy wkład własny muzeum wynosi 40 tys. zł. Projekt dofinansowano także w wysokości 103 tys. zł ze środków Programu Wieloletniego Kultura+.(PAP)ali/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17