Muzeum Oręża Polskiego odrestauruje niemiecki czołg PzKpfw.IV

Jedyny tego typu pojazd w Polsce trafił w środę do placówki.Czołg – jak powiedziała w środę PAP Malwina Markiewicz z Muzeum Oręża Polskiego - znaleziono przez przypadek. „Miłośnik militariów znalazł w jednym z punktów skupu złomu koło z tego pojazdu. Od zbieraczy dowiedział się, gdzie je znaleziono, po czym zawiadomił o tym muzeum. My szybko uzyskaliśmy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na wydobycie czołgu i podjęliśmy prace związane z zabezpieczeniem pojazdu. Chodziło o to, żeby czołg nie trafił na złom lub do prywatnej kolekcji” – wyjaśniła Markiewicz.Operacja wydobycia zakopanego kilka metrów pod ziemią czołgu rozpoczęła się w miniony poniedziałek wieczorem. Przeprowadziły ją przedsiębiorstwa GUR- SPED oraz Firma Budowlana Szubert, Adam s.c.W środę pojazd przetransportowano do muzealnego magazynu, gdzie zostanie oczyszczony i poddany inwentaryzacji. Koszty prac wydobywczych i transportowych pokryje starosta kołobrzeski.Czołg – jak powiedział w środę PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Paweł Pawłowski – znajdował się w leju po bombie. „Pojazd jest w kilku częściach, jego uszkodzenia wskazują na to, że nie został zniszczony w walce a prawdopodobnie wysadzony w powietrzne po wojnie. W pojeździe nie znaleziono żadnej amunicji. Na pancerzu widoczne są pozostałości zimowego kamuflażu” – poinformował Pawłowski.Jak dodał rekonstrukcja pojazdu, który jest obecnie jedynym w Polsce, może potrwać nawet kilka lat.PzKpfw.IV był najpopularniejszym czołgiem średnim pozostającym na wyposażeniu Panzerwaffe. Jego seryjną produkcję rozpoczęto w 1936 r. a zakończono w 1945 r.Według Iana Baxtera, autora książki „Wojska pancerne Hitlera”, Niemcy zbudowali łącznie 8 472 egzemplarze PzKpfw.IV. Pojazd był budowany w kilku wersjach, które różniły się uzbrojeniem oraz opancerzeniem.Pierwsze wersje czołgu Ausf A. wyposażano w krótkolufowe działa kalibru 75 mm KwK L/24. Natomiast od wersji F. pojazdy uzbrajano w długolufowe 75-milimetrowe armaty KwK 40 L/43 i KwK 40 L/48.Ze wstępnych oględzin znalezionego w Kluczewie czołgu wynika, że jest to KzKpfw. IV Ausf. J. Był to ostatni wariant tego pojazdu. Wozy te wprowadzono do jednostek Panzerwaffen w marcu 1944 r. Według Iana Baxtera na front wysłano 2 292 takie pojazdy.Po II wojnie światowej PzKpfw.IV służyły w liniowych jednostkach wojskowych m.in. Hiszpanii, Turcji, Bułgarii, gdzie były nieruchomymi punktami ogniowymi mającymi chronić granice tych krajów.Ostatni raz bojowo PzKpfw. IV zostały użyte w 1967 r. podczas "wojny sześciodniowej". Wojska syryjskie wykorzystały je do obrony Wzgórz Golan przed atakiem Izraelczyków.W muzeach broni pancernej na świecie znajduje się obecnie kilkadziesiąt egzemplarzy PzKpfw.IV.Na razie nie wiadomo, z której niemieckiej jednostki pochodził czołg znaleziony w Kluczewie. W lutym 1945 r. znajdowało się tutaj stanowisko dowodzenia 10. Dywizji Pancernej Waffen SS Frundsberg. Jednostka ta miała na wyposażeniu czołgi PzKpfw.IV.(PAP)sibi/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17