Muzeum Historii Żydów Polskich przeciw "polskim obozom koncentracyjnym"

"Używanie takiego opisu buduje błędny obraz odpowiedzialności i współtworzenia miejsc zagłady na terenie okupowanej Polski przez jej obywateli czy władze i jest kłamstwem historycznym" - poinformowano na stronie internetowej Muzeum. Dodano, że powstaje ono "jako instytucja, której celem jest m.in. dbałość o wiarygodny, otwarty i prawdziwy obraz historii Żydów w Polsce i stosunków polsko-żydowskich na przestrzeni 1000 wspólnych lat". Muzeum przeciwstawia się przekłamaniom, szerzeniu nienawiści i fałszowaniu informacji - podkreślono.



Fundacja Kościuszkowska - założona w 1925 r. amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa - zbiera podpisy pod petycją skierowaną do amerykańskich mediów o używanie oficjalnie zatwierdzonej przez UNESCO nazwy "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny". Apel podpisało już ponad 261 tys. osób, m.in. prezydent Bronisław Komorowski, b. prezydent Lech Wałęsa, b. doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Zbigniew Brzeziński, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, szef MSZ Radosław Sikorski i b. szef Daniel Rotfeld, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, historyk prof. Norman Davies, słynny fotografik Ryszard Horowitz, ks. Adam Boniecki.



Muzeum, które powstaje naprzeciwko warszawskiego Pomnika Bohaterów Getta, będzie nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Powołano je na podstawie umowy z 2005 r. ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Od 2013 r. zwiedzający będą mogli poznawać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich.(PAP)



sta/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17