Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości potwierdza immunitet Niemiec

Oenzetowski Trybunał uznał, że Sąd Najwyższy Włoch naruszył w 2008 roku niemiecką suwerenność, orzekając, iż włoski obywatel Luigi Ferrini ma prawo do odszkodowania za to, że w 1944 roku deportowano go do Niemiec i zmuszono tam do niewolniczej pracy w przemyśle zbrojeniowym.



Strona niemiecka argumentowała w Hadze, że tamto orzeczenie włoskiego sądu podawało w wątpliwość system reparacji, wprowadzony po klęsce nazistów; w ramach tego systemu Niemcy od lat 50. wypłaciły ogromne odszkodowania. Wskazywano, że gdyby MTS wziął stronę Włoch, Niemcy zostałyby zalane falą roszczeń odszkodowawczych, zgłaszanych przez osoby indywidualne z całego świata.



Orzeczenie MTS zapadło stosunkiem głosów 12-3. Prezes Trybunału Hisashi Owada oświadczył, że "działania włoskich sądów, kwestionujące immunitet Niemiec (...) są naruszeniem zobowiązania państwa włoskiego wobec Niemiec". MTS odrzucił argumentację strony włoskiej, która twierdziła, że immunitet państwa nie ma zastosowania wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych przez armię jednego kraju na terytorium innego państwa.



Paolo Pucci di Benisichi, reprezentujący Włochy przed MTS, powiedział, że sprawy zapewne w ogóle by nie było, gdyby nie fakt, że Włosi internowani przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej nie byli objęci rozwiązaniami reparacyjnymi.



W korzystnym dla strony niemieckiej orzeczeniu MTS wyraził jednak "zdziwienie i ubolewanie" z powodu wykluczenia przez Niemcy takich ofiar z systemu reparacji.



Agencja Associated Press odnotowuje, że choć Włochy były podczas drugiej wojny światowej sojusznikiem Niemiec, naziści internowali wielu obywateli włoskich i zmuszali ich do niewolniczej pracy.



Orzeczenia MTS są ostateczne i wiążące dla państw. (PAP)



az/ ap/



10716033 10716645




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a