MHP uruchomiło stronę internetową o emisariuszu Janie Karskim

Kluczowym elementem strony www.jankarski.org, która powstała z okazji obchodzonego 27 stycznia VII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, jest mediateka. Zgromadzono w niej archiwalne zdjęcia, filmy oraz oryginalne raporty dotyczące misji Karskiego i funkcjonowania polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.„Pomysł na mediatekę Jana Karskiego powstał z wiary w to, że żywy głos naocznego świadka i autentyczne dokumenty przemówią silniej niż tekst w książce do historii” – powiedziała PAP Ewa Wierzyńska, kierownik programu „Jan Karski. Niedokończona misja”.Dostępne na stronie materiały można przeglądać wybierając jeden z ich rodzajów (zdjęcia, dokumenty, filmy, książki lub teksty) bądź stosując kryterium tematyczne – według związku materiałów z wybraną historią z życia Karskiego.„Chcieliśmy stworzyć miejsce, do którego nauczyciele będą mogli odsyłać uczniów, a które zaoferuje im więcej niż biograficzny wpis w Wikipedii. Liczymy na to, że obejrzenie kolejnych wersji raportu Karskiego z odręcznymi poprawkami ministra Stanisława Kota przemówi do wyobraźni czytelników i pobudzi jego zainteresowanie historią” – tłumaczyła w rozmowie z PAP Wierzyńska.Na stronie internetowej poświęconej emisariuszowi wkrótce udostępniony zostanie interdyscyplinarny pakiet edukacyjny „Jan Karski. Życie i misja”. Jest to związane z działaniami na rzecz obchodów stulecia urodzin Karskiego w 2014 r.Jan Karski (wł. Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.Strona www.jankarski.org to projekt zrealizowany dzięki wsparciu Kancelarii Senatu przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. (PAP)wmk/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17