Medale Wdzięczności ECS dla Holendrów

Jak poinformowała rzeczniczka ECS, Aleksandra Dulkiewicz, wśród wyróżnionych Medalem Wdzięczności jest m.in. Wim Kok, pełniący funkcję premiera Holandii w latach 1994-2002. Z powodu wyjazdu zagranicznego wyróżnienie odbierze on 1 grudnia.Kok był w latach 1976-1986 przewodniczącym największej holenderskiej centrali związkowej FNV oraz Europejskiej Federacji Związków Zawodowych. Aktywnie popierał powstanie Solidarności, był gościem I zjazdu związku w 1981 roku. W 1986 r. Kok został liderem holenderskiej partii pracy PvdA.W ambasadzie polskiej w Hadze Medalami Wdzięczności uhonorowano: Jana J. A. Bala, który będąc policjantem w latach 80. organizował do Polski transporty z pomocą charytatywną; Leo Mesmana - pracownika działu zagranicznego centrali FNV, dostarczającego pomoc związkową podziemnej Solidarności; Fritsa Nieuwenhuizena - kierowcę, który we współpracy z biurem Solidarności w Amsterdamie przemycał sprzęt dla podziemnej "S"; Rona van Hengela - zachęcającego kierowców TIR-ów do wożenia pomocy dla polskiej opozycji i jednocześnie uczestniczącego w kilkudziesięciu takich transportach; Johana van Rensa - jednego z liderów FNV, członka delegacji tego związku, obok Wima Koka, na pierwszy zjazd "S" w Gdańsku.Europejskie Centrum Solidarności ustanowiło Medal Wdzięczności w kwietniu 2010 r. dla uczczenia 30. rocznicy Solidarności. Przyznawany jest osobom pochodzącym z zagranicy, które pomagały Solidarności i polskiej opozycji demokratycznej w walce o wolność i prawa człowieka. Do tej pory zostało odznaczonych ponad 300 osób na całym świecie.Medal jest przyznawany przez kapitułę w składzie: Lech Wałęsa (przewodniczący), Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Stefan Jurczak, Bogdan Lis, Andrzej Milczanowski, Janusz Pałubicki, Jan Rulewski, Grażyna Staniszewska oraz Danuta Winiarska-Kuroń.Na awersie Medalu Wdzięczności, projektu gdańskiej rzeźbiarki Dobrochny Surajewskiej, w 43 językach - m.in. polskim, szwedzkim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, japońskim, greckim, litewskim - wybito słowo "dziękuję". Medal opatrzony jest też łacińską sentencją: "Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit" (pol. Spieszył nam z pomocą, gdy było niebezpiecznie, z otuchą - gdy było ciężko). (PAP)rop/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17