Medale i monety w napoleońskim muzeum

"Medale w okresie napoleońskim były nośnikiem ówczesnej propagandy. Zawieranie małżeństw, czy narodziny następców tronu dokumentowano biciem medali, które rozsyłano na dwory europejskie. Podkreślały wielkość Napoleona i dowodziły, że nacja napoleońska ma się bardzo dobrze" - powiedział PAP Life pasjonat epoki napoleońskiej i właściciel Muzeum, Tomasz Klauza.Wśród medali najcenniejsze są te, które dotyczą Polski, m.in. wejścia Francuzów do Warszawy, bitew pod Frydlandem oraz pod pruską Iławą.W Witaszycach można obejrzeć też m.in. maskę pośmiertną Napoleona i pochodzący z wyspy św. Heleny jego włos o długości 50 mm, kupiony przez Klauzę na aukcji Sotheby's w Londynie, wraz z certyfikatem i kodem genetycznym. Są również dwie duże dioramy prezentujące bitwy pod Raszynem i Waterloo z ponad 11 tysiącami miniaturowych cynowych figurek żołnierzy.Zbiór medali Klauza kupił od polskiego kolekcjonera zamieszkałego w Irlandii.(PAP Life)zak/ dki/

Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17