Materiały filmowe z Londynu trafią do kolekcji Muzeum Historii Polski

Decyzją spadkobierców dwóch nieżyjących polskich emigrantek z Londynu Jagny Wright i Anety Naszyńskiej materiały te trafią do Muzeum Historii Polski w Warszawie. Przekazanie dokumentów przez męża Jagny Wright, Stephena i syna Anety Naszyńskiej, Luke'a Haselera dyrektorowi MHP Robertowi Kostro odbędzie się 23 listopada w ambasadzie polskiej w Londynie.W latach 90. mieszkająca w Londynie Polka Jagna Wright postanowiła utrwalić na taśmie filmowej wspomnienia mieszkających na emigracji w Anglii ofiar masowych zsyłek Polaków w głąb ZSRR w latach 1940-41. Do Wright dołączyła operatorka Aneta Naszyńska. Dzięki ich pracy powstał jeden z pierwszych dokumentów ze wspomnieniami Sybiraków. W oparciu o wywiady i zebrane materiały Wright i Naszyńska stworzyły film dokumentalny "Zapomniana Odyseja". Dokument został wyświetlony w brytyjskiej telewizji i opisany w prasie, pokazywany był także w USA i Kanadzie."To dziesiątki godzin nagrań rozmów z ludźmi, którzy przeżyli gułagi. To gehenna Polaków na Wschodzie utrwalona w formie wywiadów z tymi, którzy przeżyli, ich rodzinami oraz z bliskimi osób, które zginęły. To ludzie z różnych środowisk, którzy po wojnie znaleźli się w Anglii, a także w Australii i USA. Wright i Naszyńska uznały, że należy przypomnieć ich zapomnianą historię i tak powstała +Zapomniana Odyseja+. Poznałam autorki osobiście. Ich celem było nie tylko przybliżenie losów tych ciężko doświadczonych przez los Polaków, Brytyjczykom, ale także uhonorowanie ich w ten sposób" - opowiadała PAP Ewa Wierzyńska z działu współpracy z zagranicą Muzeum Historii Polski.Drugim projektem Wright i Naszyńskiej był dokument "Druga Prawda" o relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni wieków. "Powstał on w okresie dyskusji wokół Jedwabnego. Wówczas zwłaszcza Jagna Wright miała takie poczucie, że wiele mówi się o sytuacjach, kiedy Polacy zachowali się haniebnie wobec Żydów, a zapomina się o tych dobrych postawach i pomocy niesionej przez Polaków z narażeniem życia. Jej celem było takie zrównoważenie, dopełnienie tej dyskusji. To bardzo obszerny dokument, w którym zebrały wypowiedzi naszych rodaków na temat współżycia Polaków i Żydów przed wojną" - relacjonowała Wierzyńska.Jak zaznaczyła, dla muzeum niezwykle cenne są oryginalne, niewykorzystane w filmach zapisy, które trafią do placówki. Łącznie będzie to kilkaset godzin nagranych taśm filmowych i dokumentacja związana z tematami filmów. "Rodziny obu autorek chciały znaleźć miejsce, gdzie materiały będą miały właściwą opiekę. Mamy zamiar przyjrzeć się im od strony historycznej, uporządkować, opisać i wykorzystać przy powstawaniu naszej wystawy stałej. Pragniemy je także udostępnić do badań dla historyków czy pasjonatów tematu" - zadeklarowała Wierzyńska. (PAP)akn/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17