Marsz modlitwy szlakiem pomników Getta Warszawskiego

Marsz modlitwy szlakiem pomników Getta Warszawskiego

Uroczystość, w której uczestniczył m.in. współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisław Krajewski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rozpoczęła się przy Pomniku Bohaterów Getta. Tam została odmówiona żydowska i chrześcijańska modlitwa za zmarłych."Co roku tu przychodzimy, ponieważ chcemy upamiętniać zagładę oraz ofiary. To jest taki moment historii, w którym staramy się coś zrobić po to, żeby ta pamięć była utrzymywana. Umożliwiają je nam te pomniki" - powiedział dziennikarzom Stanisław Krajewski.Następnie uczestnicy marszu złożyli wieniec oraz odczytali psalm i odmówili modlitwę przy Drzewie Sprawiedliwych.Kolejnym uczczonym miejscem był kamień pamięci Szmula Zygielbojma, który popełnił samobójstwo w akcie protestu przeciwko zagładzie swoich rodaków w Getcie Warszawskim i bezczynności zachodnich rządów.Modlitwą i wieńcem upamiętniono też miejsce, w którym podczas Powstania znajdował się bunkier dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, gdzie ukrywał się m.in. Marek Edelman.Uczestnicy marszu przeszli przed kamień pamięci Janusza Korczaka, a potem przed Pomnik Umschlagplatz - miejsce, z którego odchodziły transporty Żydów do Treblinki - na tym placu zakończono uroczystości modlitwą Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego.Marsz odbywa się w kwietniu każdego roku - począwszy od 1992 r. - dla przypomnienia kolejnych rocznic powstania w getcie.Powstanie w Getcie Warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. (PAP)gdyj/ mick/ mhr/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17