Małopolskie: wystawa „Archeologiczna autostrada” w tarnowskim ratuszu

Wśród eksponatów są najstarsze wizerunki kobiet znalezione na ziemiach polskich.Jak poinformował PAP zastępca dyrektora tarnowskiego Muzeum Okręgowego, Andrzej Szpunar, wystawa w zabytkowym tarnowskim ratuszu to pokłosie badań prowadzonych na ogromną skalę w latach 1997–2010 pod Krakowem. Obejmowały one ponad 120 stanowisk archeologicznych, czyli miejsc, gdzie stwierdzono ślady pobytu człowieka, od najstarszych, liczących blisko 15 tys. lat po najmłodsze pochodzące z XIX w. Przebadano łącznie powierzchnię ponad 200 hektarów.„Efektem badań są opracowania naukowe, publikacje wyników, a także pierwsze ekspozycje, na których prezentuje się najnowsze, niekiedy rewolucyjne odkrycia. Taka właśnie wystawa pod tytułem +Archeologiczna autostrada+ pokazywana jest w ratuszu w Tarnowie; ekspozycja potrwa do 30 kwietnia” - zaznaczył Szpunar. Jak przypomniał, zgodnie z obowiązującym prawem tereny przeznaczone pod wielkie inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowy autostrad czy rurociągów, muszą być najpierw przebadane archeologicznie.Odkrycia archeologiczne przedstawione są na wystawie w formie wirtualnej wycieczki po trasie autostrady, gdzie plansze, fotografie i odkryte zabytki są przystankami, przy których warto się zatrzymać. Można zobaczyć prace archeologiczne - od wydobywania z ziemi zabytków aż po ich rekonstrukcje komputerowe. Dzięki komputerom odtworzono m.in. stroje prahistorycznych ludzi, ich domy, studnie, piece do wypalania naczyń glinianych, groby. Pokazano też znalezioną na stanowiskach archeologicznych biżuterię, narzędzia i broń.Wśród najciekawszych zabytków są najstarsze przedstawienia kobiet na ziemiach polskich, czyli gliniana figurka i rysunek na glinianym naczyniu. Znaleziska te liczą 5,5 tys. i 4,5 tys. lat.Pokazano też ozdoby wykonane z brązu, kolie paciorków ze szkła i bursztynu z grobu młodej dziewczyny, elementy uzbrojenia i monety celtyckie.Wykopaliska archeologiczne prowadził specjalnie powołany do tego celu Krakowski Zespół do Badań Autostrad, a finansowała je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wystawę opracowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie, gdzie po raz pierwszy ją pokazano. Po Tarnowie odwiedzi one kolejne polskie miasta: Głogów, Poznań, Warszawę i Wieliczkę.(PAP)rgr/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17