Luksusową rzymską rezydencję sprzed 2000 lat odkryto w Turcji

Jak poinformował archeolog Akin Ersoy, kierujący pracami wykopaliskowymi, naukowcy odkryli pozostałości rzymskiej rezydencji o powierzchni około 400 metrów kwadratowych, pochodzącej sprzed ok. 2000 lat.Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Smyrna, położonych w dzisiejszym mieście Izmir nad Morzem Egejskim.Rezydencja posiadała liczne pomieszczenia rozmieszczone na dwóch poziomach, w tym osobną kuchnię, łazienkę i ubikację, a także wewnętrzny ogród.Wśród znalezisk znajdują się liczne naczynia i garnki, odnalezione w kuchni rezydencji, a także wiele rozmaitych przedmiotów codziennego użytku z kręgu kultury rzymskiej.Odkryta budowla jest pierwszą rzymską rezydencją odnalezioną przez archeologów w centralnej części Smyrny.Położenie rezydencji tuż przy odkrytym wcześniej fragmencie drogi rzymskiej, jej wielkość oraz oddzielenie kuchni i ubikacji - rzadko stosowane w ówczesnych domach mieszkalnych - wskazują, że właścicielami byli zamożni Rzymianie, którzy żyli tu w otoczeniu licznej służby. Niewolnicy pracujący w rezydencji także w niej mieszkali, prawdopodobnie 4-5 osób miało wspólną sypialnię.Artefakty odnalezione na stanowisku, w tym także bransolety, kolczyki oraz lampy oliwne zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego w Izmirze.Zespół naukowców z Uniwersytetu Dokuz Eylul (Uniwersytetu Dziewiątego Września) w Izmirze we współpracy z Ministerstwem Kultury i Turystyki Turcji prowadzi od trzech latach prace wykopaliskowe na terenie starożytnej Smyrny. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17