Śląskie: w Kamienicy Polskiej powstało Muzeum Regionalne

Zachowany w całości oryginalny warsztat tkacki, drewniane krosna, kołowrotki można oglądać na wystawie otwartej w budynku, który początkowo miał zostać zburzony, ale gmina go wyremontowała i udostępniła zwiedzającym. Eksponaty znajdujące się w muzeum są darami od mieszkańców wsi i okolic. "Wiele tych maszyn znajdowało się gdzieś na strychach. Kiedyś w co drugim domu był warsztat tkacki" - powiedział PAP dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej Szymon Kuśnierczyk.



Prezentowane maszyny tkackie są nieodłącznie związane z historią wsi, która po 1818 roku z niewielkiej wsi szlacheckiej rozwinęła się błyskawicznie w dobrze prosperującą osadę tkacką za sprawą przybyłych na te ziemie kolonistów czeskich i niemieckich. Byli to majstrowie tkaccy, którzy szukając lepszych warunków życia wraz z całymi rodzinami osiedlili się w Kamienicy Polskiej.



"19 marca 1818 roku kupili majątek należący do szlacheckiej rodziny Sadowskich herbu Nałęcz. Wśród założycieli było 57 majstrów tkackich" - powiedział PAP Andrzej Kuśnierczyk z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Muzeum Częstochowskiego. Majątek kupili w ratach. Akt notarialny podpisano w Częstochowie.



Z chwilą zakupu ziemi i lasu, dzięki któremu mieli dostęp do drewna, zaczęli budować domy i warsztaty. W 1827 roku wieś liczyła 590 mieszkańców, a już w 1847 roku 1553. Stała liczącym się w Królestwie Polskim ośrodkiem produkcji tkackiej. Powstała tutaj m.in. fabryka jedwabiu. "Wieś rozrastała się błyskawicznie, a ich wyroby znane były z dobrej jakości. Były tak dobre, że wręcz poszukiwano je wówczas na rynku" - dodał Andrzej Kuśnierczyk.



Muzeum Regionalne powstało w budynku, w którym prawdopodobnie znajdowała się karczma, następnie szkoła powszechna i przedszkole. Stan techniczny budynku się pogarszał i groziło mu wyburzenie. Gmina postarała się jednak o pieniądze unijne - obiekt wyremontowano i otworzono w nim muzeum, o którym mówiło się w Kamienicy Polskiej od wielu lat.



Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 820 tys. zł, z czego 475 tys. zł to fundusze unijne. (PAP)



ktp/ ls/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17