Śląscy radni uhonorowali szybowników Sebastiana Kawę i Zbigniewa Nieradkę

Obaj są związani z regionem. W światowym rankingu pilotów szybowcowych, tzw. rankingu IGC, zajmują obecnie drugie i pierwsze miejsce.Sebastian Kawa jest praktykującym lekarzem, ginekologiem-położnikiem. Lata w barwach Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Jest jednym z najbardziej utytułowanych pilotów szybowcowych wszechczasów, dwunastokrotnym indywidualnym mistrzem świata i Europy. Ostatni, ósmy tytuł mistrza świata wywalczył w sierpniu tego roku w klasie 15-metrowej w amerykańskim Uvalde.Zbigniew Nieradka jest pilotem samolotów liniowych. Startuje w barwach Aeroklubu Częstochowskiego. Na sierpniowych mistrzostwach świata w Uvalde obronił tytuł sprzed dwóch lat w klasie 18-metrowej. Drugie miejsce w tej klasie zajął inny Polak, Łukasz Wójcik z Aeroklubu Włocławskiego.„To było największe osiągnięcie polskich pilotów szybowcowych w historii polskiego szybownictwa” – akcentował w poniedziałek prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, który wnioskował o nagrodzenie wybitnych szybowników Złotymi Honorowymi Odznakami za Zasługi dla Woj. Śląskiego.Jak mówił Skalik, woj. śląskie wyróżnia się na lotniczej mapie Polski – dzięki grupie aeroklubów sportowych z wybitnymi zawodnikami, a także producentom lotniczym, których konstrukcje pozwalają na wygrywanie mistrzostw świata (Kawa w Uvalde startował na wytwarzanym w Bielsku-Białej szybowcu SZD-56 Diana 2).Sam Kawa zaakcentował w poniedziałek, że mistrzostwo świata wywalczył właśnie na szybowcu polskiej konstrukcji. „Pamiętamy wczorajszy skok (spadochronowy Felixa Baumgartnera z balonu – z wysokości ok. 39 km – PAP) i każdy na pewno pamięta, że krajem, który tego dokonał, są Stany Zjednoczone. Więc cieszmy się z tego, że możemy także pochwalić się osiągnięciami w technicznym i bardzo wyrafinowanym sporcie” – zaapelował.W poniedziałek w Gmachu Sejmu Śląskiego pokazana została też wystawa dokonań polskich lotników sportowych od lat 20. ub. wieku. Wśród prezentowanych trofeów pokazano m.in. Puchar Gordona Bennetta, który polscy baloniarze zdobywali pięciokrotnie, po raz pierwszy w 1933 r., a także trofeum wywalczone przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę podczas prestiżowych zawodów Challenge 1932 r. Wystawę Aeroklub Polski przygotował z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia.(PAP)mtb/ mlu/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17