Litwa: Zingeris apeluje o godne upamiętnianie wydarzeń historycznych

"Oddając wspólnie ze społeczeństwem obywatelskim Litwy hołd Konstytucji 3 Maja, apeluję o godne upamiętnianie istotnych wydarzeń historycznych łączących Litwę z sąsiadami, Europą i całym światem" -czytamy w rozpowszechnionym we wtorek oświadczeniu Zingerisa.Jego zdaniem Konstytucja 3 Maja była "wielkim osiągnięciem współczesnej postępowej myśli politycznej na Litwie i w Polsce, wywarła wpływ nie tylko na rozwój społeczno-polityczny obu krajów, ale też całej Europy"."Konstytucja łączy tradycje chrześcijańskiej Europy i zasadnicze wartości - rozdzielenie sądownictwa, władzy wykonawczej i ustawodawczej, zakłada tolerancję religijną" - napisał poseł w oświadczeniu.Przed kilkoma laty Litwa ustanowiła święto 3 maja, ale nie jest to dzień wolny od pracy. Na razie na Litwie nie ma żadnych tradycji w związku z tą datą. Część społeczeństwa litewskiego nadal uważa, że Konstytucja 3 Maja zapoczątkowała utratę niezależności Litwy.Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)aki/ mc/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17