Litwa: zatrzymano pięciu podejrzanych o zbezczeszczenie mauzoleum Piłsudskiego

Najmłodszy z zatrzymanych ma 19 lat, a najstarszy 27. Szczegóły dotyczące policyjnej operacji nie są na razie znane.24 listopada Mauzoleum Matki i Serca Syna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie zostało przykryte plakatem z pogróżkami wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego.Na plakacie był napis (w oryginale w języku litewskim): „Tomaszewski, jeżeli nie przestaniesz szkodzić Litwie, twoje miejsce tu”. Obok mauzoleum postawiono tekturowe pudło z napisem: „Uwaga bomba”, „Polacy umrą”.Był to kolejny akt wandalizmu na płycie marszałka Piłsudskiego. W czerwcu płyta została pomazana farbą. Sprawców nie ustalono. Władze Wilna obiecują zamontowanie na cmentarzu monitoringu. Ma to być możliwe od marca przyszłego roku.W czasie prac renowacyjnych, które trwały od lipca na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, poszerzono alejkę, która prowadzi do grobu matki marszałka, uporządkowano alejki boczne, odrestaurowano mogiły polskich żołnierzy oraz wykonano konieczne prace budowlane, kamieniarskie, ziemne i elektryczne. (PAP)az/ mc/ gma/
Dyskusja na dany temat:


 • de Villars napisał:

  Ciekawe teraz, jak zostaną ukarani... pewnie zawiasy i mała szkodliwość, albo nawet to nie..

 • Bati napisał:

  Od dawna wiadomo, że ci zadymiarze robią to o czym po cichu myślą władze Litwy.Nie ma co się oszukiwać Polacy nie są mniejszością zbyt tam popularną.Znakomita większość Litwinów chętnie widziała by mniejszość polską poza granicami Litwy.Tylko nikt o tym głośno nie mówi, nie wypada przecież.

 • Darko16 napisał:

  Niestety Polacy i polskie ślady są bardzo niemile widziane na Litwie. A zadymiarze - na pewno sprawa trochę przycichnie i dostaną niskie kary.

 • beobachter napisał:

  U siebie jesteśmy w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Są też u siebie Litwini z okolic Sejn i Puńska. I dopóki nie pogodzimy się z tym faktem, nie będzie dobrze. http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110924/OBSERWATOR/984767058 Minal rok ... i nic. Jak nic i nie bilo ... W Polsce jest falangisci, w Litwie sa jakiesz zadymiarze.... Moze doscz walki i czas na przyjazn ?

 • red25 napisał:

  Litwini przynajmniej złapali sprawców - w Polsce jakoś zawsze są bezkarni. Polski nacjonalista czy litewski nacjonalista to ten sam typ owładnięty chora ideologią. Na przykładzie stosunków polsko-litewskich w jaskrawy sposób widać kalizm jaki panuje w Polsce; jak polski nacjonalista rozrabia to dobrze, jak litewski to tragedia, antypolonizm itd... Za wyjątkiem skrajnej. nacjonalistycznej prawicy, Litwini mają do Polaków ciepły bądź neutralny stosunek - w ostatniej kampanii wyborczej nawet prawica ciepło wypowiadała się o litewskich Polakach. Teraz Polacy wchodząc do koalicji rządowej stają przed historyczna szansą załatwienia większości palących problemów jak np. zwrot ziemi, edukacja itd. Co śmieszne (część Litwinów śmieszy ale wielu oburza) przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie za najważniejsze uważają jednak sprawy ograniczenia prawa do aborcji czy rozszerzenia lekcji religii ...... a później będzie płacz, że można było ale się nic nie udało.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17