Litwa: szef MSZ potępił zniszczenie grobów polskich legionistów

"Potępiamy ten akt wandalizmu i podkreślamy, że nie jest on wymierzony przeciwko mniejszości narodowej, jest to atak przeciwko ludzkości" - powiedział minister, którego cytuje agencja BNS.Ażubalis zaznaczył, że informacja o zniszczeniu grobów "jest bolesna zwłaszcza w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, gdy wspominamy wszystkich zmarłych"."Możemy jedynie wyrazić radość, że następstwa są już zlikwidowane. Szybka odpowiedź na zniszczenie grobów jest ważna w kontekście zapobiegania takim czynom w przyszłości. Mam nadzieję, że wszczęte postępowanie przygotowawcze ujawni winnych i pomoże należycie ocenić ich zachowanie" - powiedział szef litewskiej dyplomacji.W nocy z wtorku na środę na cmentarzu w Święcianach nieznani sprawcy zamazali krzyże na grobach legionistów czarną farbą, natomiast tablice pamiątkowe ku czci spoczywających tu polskich żołnierzy zostały zalane szarą farbą; namalowano też na nich swastykę.Początkowo informowano, że zniszczonych zostało 50 grobów legionistów. W czwartek szef policji rejonu święciańskiego Arvydas Sinis powiedział PAP, że zamazano 20 krzyży; w środę po południu groby zostały wyczyszczone i uporządkowane.Sinis nie potrafił określić, kiedy mogą być wykryci sprawcy. "Ludzie pracują. Sprawcy mogą być wykryci już wkrótce, ale mogą też wpaść dopiero za kilka miesięcy" - powiedział komendant policji rejonu święciańskiego.Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)aki/ ap/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17