50-lecie Muzeum Rolnictwa pod patronatem prezydenta RP

Jubileusz objął patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski.Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka mieści się w zespole pałacowo-parkowym, który jest dawną siedzibą rodu Starzeńskich. Rocznie ciechanowieckie muzeum odwiedza około 60 tys. turystów. Placówka podlega samorządowi województwa podlaskiego.Jubileuszowe obchody odbywać się będą przez cały 2012 rok.Jak poinformował w poniedziałek PAP Stanisław Kryński z działu promocji ciechanowieckiego muzeum, gala jubileuszowa zaplanowana jest na 18 maja. Także w maju zostanie otwarta wystawa pokazująca historię muzeum, związanych z nim ludzi oraz najciekawsze zabytki, które placówka pozyskała w swojej 50-letniej historii. Zostanie też wydana monografia muzeum oraz prezentujący je album. Wcześniej, w marcu, wystawa jubileuszowa zostanie pokazana w warszawskiej SGGW.We wrześniu zostanie oddany do użytku odrestaurowany zabytkowy drewniany XVIII -wieczny kościół z Bogut, który został przeniesiony do ciechanowieckiego skansenu. W październiku muzeum we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce organizuje konferencję "Dziedzictwo kulturowe a turystyka”.Obecnie w zbiorach muzeum w Ciechanowcu jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca. Muzeum ma charakter skansenu. W skansenie są łącznie prezentowane 44 obiekty drewnianego budownictwa wiejskiego, od XVIII wieku do połowy XX w. Są wśród nich młyn wodny z połowy XIX wieku oraz zabytkowa drewniana szkoła ze wsi Winna Chroły. Można też zobaczyć dwór ziemiański z 1858 roku, gdzie mieści się jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, które gromadzi około dwóch tysięcy pisanek z całego świata.W dawnych stajniach od 1982 roku działa jedyne w kraju Muzeum Weterynarii, które gromadzi pamiątki związane z historią lecznictwa zwierząt w Polsce. Chluba skansenu jest żywa ekspozycja ziół z rejestru patrona muzeum ks. Krzysztofa Kulka ( 1739-1796).Muzeum pielęgnuje wiele regionalnych tradycji. Od ponad 30 lat organizuje w Adwencie ogólnopolskie konkursy gry na instrumentach pasterskich pn. "Ligawki". W obchody jubileuszu będą też włączone inne cykliczne imprezy takie jak "Podlaskie święto chleba", "Zajazd szlachecki" czy "Wykopki w skansenie".(PAP)kow/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17