65 lat temu polscy piłkarze wznowili rozgrywki po wojnie

11 czerwca 1947 roku w Oslo polska reprezentacja przegrała towarzyski mecz z Norwegią 1:3 (0:0)."Przegraliśmy zasłużenie, co do tego nie ma kwestii, Norwegowie byli bowiem w całości lepsi, wykazując w grze pewną wyraźną szkołę, której nam niestety było brak. Niemniej jednak bez jakiejkolwiek chęci wybielania stwierdzić możemy, że na podstawie sytuacji podbramkowych i szans zasłużyliśmy raczej na wynik 2:3, a jak twierdzą niektórzy tutejsi fachowcy nawet na remis 3:3" - relacjonował 12 czerwca z Oslo specjalny wysłannik "Przeglądu Sportowego".Spotkanie w stolicy Norwegii było pierwszym międzynarodowym starciem biało-czerwonych na murawie piłkarskiej po niemal ośmiu latach przerwy.Jak czytamy w almanachu "Polska Piłka Nożna" Józefa Hałysa, wśród naszych reprezentantów występujących w meczu znalazło się jedynie trzech zawodników grających jeszcze w przedwojennej reprezentacji Polski. Byli to: Edward Jabłoński, Władysław Szczepaniak (obrońca Polonii Warszawa) i Stanisław Baran (prawoskrzydłowy ŁKS Łódź). Reszta piłkarzy debiutowała w drużynie narodowej, chociaż niektórzy występowali w ligowych zespołach jeszcze przed wojną (m.in. Walter Brom, Mieczysław Gracz, Stanisław Kaźmierczak, Michał Filek).Z Oslo Polacy wrócili na tarczy, zupełnie inaczej zakończył się natomiast ostatni rozegrany przez polską reprezentację mecz przed wojną. 27 sierpnia 1939 - na cztery dni przed wybuchem II wojny światowej - Polacy wygrali z Węgrami na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie 4:2. Sukces był ogromny, bo Węgrzy byli ówczesnymi wicemistrzami świata. (PAP)ann/ par/ cegl/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17