110 lat Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu to najstarsza placówka muzealna w tym mieście. Liczne fotografie i podpisy umieszczone na tablicach świadczą o trwałości miejscowego dziedzictwa i jego nieprzemijającej wartości. "Pamiątką obchodów jubileuszu 110-lecia będzie wydanie obszernego albumu, poświęconego historii muzeum i jego cennym zbiorom” - zapowiada kustosz placówki Urszula Stępień.Archiwalne fotografie na tablicach prezentują muzealia kolejno w trzech siedzibach muzeum, poczynając od najstarszej - katedralnego kapitularza. Późniejsze wykonano wewnątrz dawnego klasztoru sióstr benedyktynek (dziś Wyższe Seminarium Duchowne), a następne ukazują pierwszą aranżację zbiorów w Domu Długosza – od 1937 r. obecnej siedzibie muzeum.Anonimowi „goście z Krakowa”, którzy w 1910 r. jako pierwsi wpisali się do księgi pamiątkowej muzeum, zaznaczyli, że uczynili to „z pełnym uznaniem dla założyciela Muzeum ks. Józefa Rokosznego i jego owocnej pracy”.W 1916 r. zwiedził muzeum Władysław Reymont. Złożyli swoje autografy również artyści, którzy przyjeżdżali do Sandomierza na plenery malarskie; z 1925 r. pochodzą m.in. wpisy Leona Wyczółkowskiego i Józefa Pieniążka.Wśród dostojnych gości był w 1918 r. wizytator apostolski ks. Achilles Ratti - od 1922 r. papież Pius XI. 15 sierpnia 1924 r. muzeum gościło prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, który tego dnia uczestniczył w uroczystości poświęcenia sztandaru 4. Pułku Saperów. Z kolei 8 maja 1938 r. zwiedził muzeum i katedrę prezydent Ignacy Mościcki; Sandomierz był tego dnia jednym z etapów wizyty prezydenta w Centralnym Okręgu Przemysłowym.Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu prezentuje malarstwo, rzeźbę, elementy wystroju architektonicznego, sztuki zdobniczej, ceramiki, mebli, numizmatyki i archeologii. Najcenniejszymi eksponatami są liczne ornaty, tkaniny i hafty. Galerię malarstwa zdobi m.in. obraz "Trzech Świętych" - Marty, Agnieszki i Klary (z XV wieku), a także dzieło Łukasza Cranacha Starszego "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Katarzyną Aleksandryjską".W swoim początkowym okresie muzeum funkcjonowało jako „gabinet pomocniczy” do nauczania alumnów historii sztuki. Ostateczny kształt zawdzięcza ks. Józefowi Rokosznemu (zm. 1931) - miłośnikowi sztuki, kolekcjonerowi i bibliofilowi.(PAP)mch/ drag/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17