Ślady starożytnej cywilizacji odnaleziono na pustyni w Chinach

Zespół archeologów odkrył na jednym stanowisku ruiny oraz rozmaite artefakty, świadczące o istnieniu na tym terenie starożytnej cywilizacji 5000 lat temu, a dalsze poszukiwania w okolicy doprowadziły do odkrycia kolejnych dziewięciu stanowisk z podobnymi znaleziskami.Wśród znalezisk znajduje się duża liczba wyrobów z kamienia i ceramiki sprzed około 5000 lat. Jednym z najważniejszych artefaktów jest reprezentujący neolityczną sztukę dzban sprzed 4500 lat, pomalowany przy użyciu czarnego i czerwonego barwnika.Kamienne narzędzia wykonane z krzemienia oraz przedmioty z agatu zostały odnalezione przez archeologów na wszystkich dziesięciu stanowiskach.Pustynia Badain Jaran jest znana z najwyższych na świecie stacjonarnych wydm piaskowych, których wysokość może dochodzić do 500 metrów. Między wydmami znajduje się wiele okresowych, wypełniających się wodą w okresie wiosennym jezior, z których część jest słona, a pozostałe gromadzą czystą słodką wodę.Według archeologów, wszystkie odkryte przez nich stanowiska znajdują się w pobliżu takich jezior. (PAP)
jot/ agt/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17