Kujawsko-pomorskie: Rewitalizacja dworu i zabytkowego parku w Kłóbce

Jak poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, prace melioracyjne koncentrowały się wokół zbiornika wodnego na rzece Lubieńce. Dawniej staw był zapleczem młyna wodnego, który działał tu już w XV wieku lub nawet wcześniej.Głównym celem prac, prowadzonych do końca 2011 r., było odtworzenie sprawności systemu melioracyjnego zabytkowego parku, oraz jednoczesna regulacja odcinka rzeki Lubieńki. Roboty obejmowały odwodnienie parku, wykonanie rowów odwadniających, umocnienie skarpy rzeki oraz renowację stawu młyńskiego, z którego usunięto muł, torf i nadmiernie rozrośnięte krzewy. Zrekonstruowano także groble i wyremontowano jaz (rodzaj budowli hydrotechnicznej na rzece).Warte 380 tys. zł. przedsięwzięcie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Pieniądze na kolejne etapy renowacji założenia dworsko-parkowego w Kłóbce zagwarantowane są w budżecie województwa kujawsko-pomorskiego na 2012 r. "Pozwolą one na odbudowę i remont konserwatorski zabytkowego dworu tak, by do końca 2012 budynek był w stanie surowym zamkniętym. Zakończenie całkowitej odbudowy zespołu dworsko-parkowego i jego adaptację do celów muzealnych przewidziano na rok 2014" - zaznaczyła Krzemińska.Docelowo dwór i park w Kłóbce ma stać się centralnym punktem powstającego Muzeum Wsi Kujawskiej. Podstawą muzeum ma być skansen wiejski (utworzony w 1993 r.) oraz dwór Orpiszewskich wraz z otaczającym go parkiem. Dwór został kupiony w 2010 r. z pieniędzy budżetu województwa. Położony jest w sąsiedztwie kłóbeckiego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego. Został zbudowany w XIX wieku, obecnie to ruina, a pobliski ogród w stylu angielskim - zajmujący ponad 7 hektarów - był przez lata zaniedbywany. "Uznaliśmy, że warte są uratowania ze względu na wartość historyczną oraz możliwość wykorzystania w ramach turystycznej promocji regionu" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Dodał, że Kłóbce mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina, która była też muzą Juliusza Słowackiego.Teren, na którym znajduje się zespół dworsko-parkowy, słynął z urody krajobrazu, określany był w literaturze jako "Perła Kujaw"."Zakup zespołu dworskiego i jego renowacja są realizacją koncepcji Muzeum Wsi Kujawskiej. Placówka obejmować będzie docelowo muzeum szlachty kujawskiej - znajdzie ono miejsce właśnie w dworze w Kłóbce - dawnym domu Orpiszewskich - oraz istniejący skansen wiejski, odwiedzany przez 20 tys. osób rocznie" - zaznaczył marszałek.Do muzeum, które dokumentuje życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa, trafi m.in. mienie podworskie z całych Kujaw, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego. (PAP)olz/ amac/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17