Książka IPN o działaniach SB w Białostockiem

Jest to wybór 52 raportów SB, pisanych przez białostockich funkcjonariuszy na potrzeby przełożonych w Warszawie, w których przedstawiają swoją ocenę zagrożenia ładu społecznego ze strony opozycji.Dyrektor IPN w Białymstoku prof. Cezary Kuklo mówi, że książka pokazuje "policję polityczną i jej działania wymierzone w opozycję". Kuklo podkreśla, że dokumenty, które zachowały się w archiwum, miały klauzulę ściśle tajnych, są opublikowane po raz pierwszy, choć to nie pierwsza tego typu publikacja IPN".Raporty SB powstawały w kilku egzemplarzach: na potrzeby władz w Warszawie, komendy wojewódzkiej MO w Białymstoku oraz archiwum. Archiwalne zachowały się w IPN w dwóch tomach. Ich wyboru do książki dokonali pracownicy białostockiego IPN Adam Malczyk i Joanna Markiewicz.Prof. Kuklo ocenia, że publikacja "pozwoli jeszcze pełniej spojrzeć" na wydarzenia lat 1980-85, "choć należy pamiętać, że to tylko optyka SB"."Można zobaczyć, w jaki sposób białostocka SB przekazywała informacje o nastrojach społecznych, jak próbowała wpływać na centralę, jak starała się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich przełożonych (...) Widać znakomicie, jak z każdym miesiącem SB próbowała owijać pajęczyną ówczesnych działaczy, ówczesne struktury, próbowała też pośrednio oddziaływać bezpośrednio na niektóre z osób" - mówi Kuklo.W indeksie osób będących w kręgu zainteresowania SB są m.in. ówcześni wykładowcy białostockiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Andrzej Stelmachowski oraz obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. O Stelmachowskim SB pisze wielokrotnie w raportach, m.in. że "spełniał rolę przywódcy ideologicznego", a Jarosław Kaczyński - będący wówczas adiunktem na wydziale prawa - "realizował bezpośrednio jego polecenia".Dyrektor białostockiego IPN podkreśla, że wydana właśnie książka to lektura dla historyków, dla tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o stanie wojennym, ale też dla młodych ludzi. "Moim zdaniem lektura pokazuje, że SB była zaskoczona skalą budowy pierwszych struktur Solidarności i poruszała się w pewien sposób po omacku. Ale oczywiście widzimy jak z każdym miesiącem następuje aktywność pionów SB" - ocenia Kuklo.Według niego, wciąż potrzebne są kompleksowe badania naukowe na temat tamtego okresu z różnych perspektyw. Dlatego IPN i Solidarność po raz kolejny apelują do działaczy opozycji w tamtych czasach, by przekazywali historykom swoje relacje, swoje świadectwa."Nie możemy pisać historii Solidarności, historii województwa białostockiego jedynie przez pryzmat dokumentów SB i KW PZPR. Potrzebne są wspomnienia, potrzebne są relacje działaczy" - mówi Kuklo. Podkreśla, że IPN służy pomocą w spisaniu czy udokumentowaniu takich relacji. "Musi być chęć" - podkreśla Kuklo i zaznacza, że nie ma nawet w regionie udokumentowanych wspomnień pierwszego przewodniczącego NSZZ "Solidarność" w Białymstoku Stanisława Marczuka i jest to poważny brak. (PAP)kow/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17