Kraków: odsłonięto tablice upamiętniające prof. Felczaka i prof. Wereszyckiego

"Należę do tego pokolenia, które miało szczęścia słuchać wykładów obu profesorów. Niestety jest ono coraz mniej liczne. Obaj byli nie tylko wybitnymi uczonymi, ale także patriotami, którzy udowodnili to swoim życiem" – powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Andrzej Banach.



Jak przypomniał dziekan prof. Felczak w czasach stalinowskich spędził długie lata w więzieniu (od 1948 do 1956 r.). Szykan ze strony władz PRL doznał też prof. Wereszycki.



Na tablicach umieszczonych w siedzibie Instytutu Historii UJ (w Krakowie na ul. Gołębiej) umieszczono m.in. napisy "Pamięci: historyka - żołnierza - obywatela.



Obaj profesorowie historii w Uniwersytecie Jagiellońskim, byli wybitnymi znawcami dziejów Europy Środkowej i Wschodniej.



Prof. Wacław Felczak (1916-1993) napisał m.in. "Historię Węgier". Podczas II wojny światowej w Budapeszcie był łącznikiem między krajowymi organizacjami niepodległościowymi i rządem londyńskim oraz szefem tajnych polskich kurierów na trasie przez Karpaty.



Prof. Henryk Wereszycki (1898-1990) był legionistą Piłsudskiego, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Napisał m.in. "Historię polityczną Polski w dobie popowstaniowej 1864 - 1918", którą komunistyczne władze nakazały wycofać ze sprzedaży; a potem m.in. monografię "Sojusz trzech cesarzy", "Walkę o pokój europejski" i "Historię Austrii".



W tym roku po raz jedenasty (13 grudnia) przyznana zostanie Nagroda m. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego dla autora najlepszej książki historycznej dotyczącej Europy Środkowej. (PAP)



rcz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a