Kraków: odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie SKS

"W tym budynku 15 maja 1977 powstał SKS, Studencki Komitet Solidarności, antykomunistyczny ruch opozycji demokratycznej" - głosi napis na skromnej marmurowej tablicy."SKS w Krakowie był pierwszą jawną opozycyjną organizacją demokratyczną. Działaliśmy szeroko, wykraczaliśmy poza postulaty swobód demokratycznych i wolności na uczelniach. Organizowaliśmy obozy szkoleniowe, tworzyliśmy uniwersytet, zwany później latającym, dystrybuowaliśmy własną prasę, tworzyliśmy wydawnictwa, braliśmy udział w akcjach protestacyjnych, działaliśmy w środowiskach robotniczych i chłopskich" - wspominał podczas uroczystości współzałożyciel SKS i europoseł Bogusław Sonik.Jak dodał, dzięki SKS po raz pierwszy w Polsce zaistniało słowo "solidarność" w życiu publicznym.Działalność SKS wspominała także jego współzałożycielka Róża Thun: "W sumie skończyło się dobrze, wyszło na nasze i z tego po pierwsze musimy się cieszyć, a po drugie musimy brać odpowiedzialność za ciąg dalszy" - powiedziała. "To była najlepsza szkoła życia i najlepsze doświadczenie: że da się na historię wpłynąć" - dodała.Członkowie SKS w marcu 2002 roku założyli Stowarzyszenie Maj 77. Jego celem jest dbałość o przekazywanie prawdy o czasach PRL, ze szczególnym uwzględnieniem niezależnej opozycji, w tym działalności Studenckich Komitetów Solidarności, promowanie idei demokratycznego państwa prawa, ochrony praw człowieka i swobód obywatelskich oraz wspieranie inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych.Podczas uroczystości zaprezentowano najnowszy projekt Stowarzyszenia Maj 77 - film w reżyserii Wojciecha Szumowskiego pt. "Solidarność. Historia jednego słowa". Tematem filmu, przygotowanego wraz z Narodowym Centrum Kultury, jest udział członków SKS w tworzeniu Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS).Geneza powstania SKS sięga wydarzeń z 7 maja 1977 r., kiedy w bramie kamienicy przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie znaleziono ciało krakowskiego studenta i działacza opozycji Stanisława Pyjasa. Jego śmierć wstrząsnęła środowiskiem opozycji - organizowano czarne procesje, msze żałobne, rozdawano ulotki. Podczas czarnej procesji 15 maja powołano Studencki Komitet Solidarności (SKS), który miał zainicjować prace nad stworzeniem autentycznej i niezależnej reprezentacji studentów. SKS domagał się wyjaśnienia okoliczności śmierci Pyjasa.Po krakowskim SKS powstawały kolejne, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu, które ściśle współpracowały z opozycją demokratyczną (KSS "KOR", ROPCiO, RMP, KPN).Do scalenia niezależnych studenckich organizacji doszło dopiero w październiku 1980 roku, gdy przyjęto jednolitą nazwę - Niezależne Zrzeszenie Studentów - oraz wybrano tymczasowe władze - Ogólnopolski Komitet Założycielski. Jednak dopiero po strajku studenckim w Łodzi, na początku 1981 roku, władze zgodziły się na rejestrację NZS. Organizacja została zarejestrowana 17 lutego 1981 r. (PAP)hp/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17