Krakowski oddział IPN przyznał nagrody „Świadek Historii”

Jak poinformowała PAP w czwartek rzecznik tej instytucji Dorota Korohoda, w tym roku po raz pierwszy nagroda zostanie wręczona w Krakowie przez dyrektora krakowskiego IPN podczas uroczystości, która odbędzie się 20 września w Urzędzie Miasta Krakowa.



Nagroda „Świadek Historii” jest przyznawana raz w roku osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski oraz wspierającym działania pionu edukacyjnego IPN.



Korohoda przypomniała, że „Świadek Historii”, jest nagrodą, która uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.



„Nagroda +Kustosz Pamięci Narodowej+ znalazła swoje szczególne miejsce wśród wielu wyróżnień. Zrodziła ona również potrzebę uhonorowania w ten sposób osób i instytucji zasłużonych dla poszczególnych regionów Polski. W tym celu IPN powołał także nagrodę +Świadek Historii+” - wyjaśniła.



Nagroda ta od kilku lat jest przyznawana w poszczególnych Oddziałach IPN na terenie kraju. W tym roku po raz pierwszy zostanie ona wręczona w Krakowie, aby „uhonorować tych, którym na sercu leżało budowanie szacunku dla narodowej przeszłości”.



Honorowy patronat nad nagrodą „Świadek Historii” objął przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa SA.



W tym roku nagrodę otrzymają: kardynał Franciszek Macharski, działacze podziemnej „Solidarności” Stanisław Malara, Paweł Perchel, Adam Roliński, Władysław Skalski (pośmiertnie) oraz żołnierz AK ppłk Jerzy Wesołowski.



Kard. Franciszek Macharski (ur. 1927) był metropolitą krakowskim w latach 1979–2005, a od 2005 r. jest arcybiskupem seniorem archidiecezji krakowskiej.



Stanisław Malara (ur. 1945) był pracownikiem Walcowni Blach Karoseryjnych Huty im. Lenina w Krakowie, działaczem i organizatorem podziemnych, a następnie jawnych struktur NSZZ „Solidarność” w krakowskiej hucie. W latach 1998–2002 był radnym miasta Krakowa. Jako świadek historii brał udział w licznych projektach przygotowywanych przez oddział IPN w Krakowie.



Paweł Perchel (ur. 1964), w latach 80. był autorem i drukarzem podziemnych ulotek kolportowanych w Starachowicach, organizatorem i uczestnikiem wielu akcji ulotkowych i malowania haseł w tym mieście. W marcu 1989 r. organizował jawne struktury „Solidarności” w Starachowicach. Jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980–1989” w Starachowicach.



Adam Roliński (ur. 1959) jest historykiem, kustoszem Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a od 1982 r. NSZZ „Solidarność”. Stworzył wiele inicjatyw dotyczących upamiętniania niepodległościowych zmagań Polaków, w tym największy w Polsce zbiór wydawnictw niezależnych z okresu PRL.



Władysław Skalski (1941–2011) - nagroda pośmiertna - po ukończeniu studiów przez 30 lat był związany z Nowotarskimi Zakładami Przemysłu Skórzanego „Podhale” w Nowym Targu, gdzie współorganizował struktury „Solidarności”. W 1989 r. został posłem na Sejm, wybranym z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.



Ppłk Jerzy Wesołowski (ur. 1923) uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 r., od 1940 r. działał w strukturach Tajnej Armii Polskiej i Konfederacji Zbrojnej, następnie w ZWZ i AK. Aresztowany przez UB w grudniu 1948 r., był więziony do stycznia 1950 r. Był organizatorem i przewodniczącym Oddziału Krakowskiego Związku Żołnierzy AK. Działał w m.in. Związku Legionistów Polskich oraz w Komitecie Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. (PAP)



rgr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17