Koło Neapolu odkryto rzymski grobowiec sprzed ponad 1800 lat

Koło Neapolu odkryto rzymski grobowiec sprzed ponad 1800 lat

Odkrycia dokonano w mieście Pozzuoli nad Morzem Tyrreńskim, położonym w prowincji Neapol w Kampanii, w południowej części Włoch.Miasto zostało założone przez Greków w ok. 530 r. p.n.e., a w czasach rzymskich jako Puteolanum stało się jednym z ważniejszych miast Italii i najważniejszym portem jej południowej części.Podczas usuwania przez policję przy pomocy ciężkiego sprzętu około 60 ton odpadków, składowanych w nielegalnym miejscu wśród XVII-wiecznych ruin, odkryto nieznany wcześniej tunel.Wezwani na miejsce archeolodzy odkryli na końcu tunelu rzymski grobowiec z II w. n.e., zdobiony stiukami i innymi dekoracjami, który uznali za nadzwyczajne znalezisko.W ostatnich latach powstawanie „dzikich” wysypisk śmieci stało się poważnym problemem dla włoskich władz, a stosy odpadów pojawiły się nawet wokół ruin Pompejów, miasta położonego 20 kilometrów od Neapolu, zniszczonego w 79 r. n.e. przez wybuch Wezuwiusza i zasypanego popiołem wulkanicznym.Pozostałości Pompejów zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 r. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17