Konkurs na upamiętnienie prof. Jana Czochralskiego

Jak podkreślił burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling, efektem konkursu mają być konstrukcje, które przy wjazdach do miasta będą przypominać dorobek prof. Czochralskiego i podkreślać fakt jego pochodzenia z Kcyni. "W ten sposób Kcynia wpisuje się w działania zmierzające do ustanowienia przez Sejm RP roku 2013 - Rokiem Prof. Jana Czochralskiego" - dodał burmistrz.W ostatnim czasie petycje samorządu Kcyni w tej sprawie skierowano do m.in. Prezydium Sejmu RP, posłów z okręgu województwa kujawsko-pomorskiego i szefów klubów parlementarnych oraz poselskich. W samej Kcyni, gdzie naukowiec urodził się i spędził ostatnie lata życia, jest już szkoła podstawowa jego imienia i plac.Rada miejska zebrała się także na okolicznościowej sesji z udziałem przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, z którą naukowo związany był Czochralski. W obecnie ogłoszonym konkursie główna nagroda to dwa tysiące zł, a projekty można nadsyłać do końca listopada.Prof. Jan Czochralski urodził się 23 października 1885 r. w Kcyni. Przez wielu nazywany był „praojcem elektroniki”. Jego metoda (zwana "metodą Czochralskiego"), polegająca na technice otrzymywania monokryształów, znalazła zastosowanie w fizyce półprzewodników i przemysłu elektronicznego, dając ogromne możliwości rozwoju wielu dziedzin przemysłu. Za datę oficjalnych narodzin metody Czochralskiego uznaje się datę 19 sierpnia 1916 r. Odkrycie tego wybitnego kcynianina wyprzedziło o kilkadziesiąt lat epokę.W 1924 r. Jan Czochralski wynalazł "stop B" – stop charakteryzujący się dobrymi własnościami ślizgowymi, wytworzony na bazie ołowiu z niewielkimi dodatkami wapnia, sodu, litu i aluminium, który znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie.W 1925 r. prof. Czochralski został prezesem Niemieckiego Towarzystwa Metaloznawczego. W 1929 r. wraz z rodziną powrócił do Polski i osiadł w Warszawie. W tym samym roku powierzono mu organizację katedry Metalurgii Metaloznawstwa Politechniki Warszawskiej. Był również członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego.Podczas wojny kierował zakładem badawczym utworzonym za zgodą Niemców z przedwojennej katedry PW i jednocześnie przez całą okupację współpracował z AK. Mimo braku dowodów został po wojnie oskarżony o kolaborację z okupantem. W 1946 roku powrócił do rodzinnej Kcyni i uruchomił tu Zakłady Chemiczne "BION".Zmarł 22 kwietnia 1953 r. i został pochowany na cmentarzu w Kcyni. Senat Politechniki Warszawskiej dopiero w 2011 roku podjął uchwałę o rehabilitacji naukowca. (PAP)olz/ ls/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17