Konkurs na komiks o losach powstańców po upadku Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje konkurs już po raz szósty, po raz czwarty ma on charakter międzynarodowy."Tegoroczna edycja to komiksy o tym, co działo się z powstańcami, z Warszawą, z ludźmi, który stykali się z powstańcami od 4 października 1944 r. do dziś. To bardzo szeroki temat, ale przez to bardzo trudny. (...) Chcemy dowiedzieć się dzięki niemu, co takiego było w Powstaniu Warszawskim, że jego uczestnicy ciągle nim żyją, jak Powstanie ich zmieniło" - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski."To bardzo szeroki temat, ale dzięki temu daje ogromne możliwości do pracy twórczej - można spojrzeć na niego od wielu stron: poprzez historie indywidualnych osób, poprzez historie społeczności, może to być komiks historyczny, polityczny. Jednocześnie to bardzo świeży temat, przez co tworząc prace będzie można wykazać się oryginalnością" - przekonywał rysownik i scenarzysta, członek jury konkursu, Rafał Skarżycki."To nie jest łatwy temat, bo historie do opowiedzenia nie są łatwe" - zaznaczył dyrektor artystyczny konkursu Przemek "Trust" Truściński. Osobom chętnym do wzięcia udziału w konkursie podpowiada on skorzystanie m.in. z archiwum mówionego Muzeum Powstania Warszawskiego. "Opowieść każdej z nagranych osób może być materiałem na świetny komiks" - powiedział. Przypomniał, że dobry komiks musi mieć dobrą opowieść, dobry scenariusz i dobry rysunek.Termin nadsyłania prac upływa 31 października 2012 r.Ogłoszenie wyników odbędzie się w pierwszej połowie grudnia. Laureat I nagrody otrzyma 1500 euro, II nagrody - 1000 euro, a III nagrody - 500 euro. Najlepsze i wyróżnione prace opublikowane zostaną w antologii, która ukaże się w maju przyszłego roku.W tym roku do jury konkursu zaproszono: wokalistkę i kompozytorkę Paulinę Przybysz oraz reżysera Wojciecha Smarzowskiego. W skład jury wchodzą również: Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont, twórca komiksów Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka z Muzeum Powstanie Warszawskiego oraz zwycięzcy dwóch ostatnich edycji konkursu - Ernesto Gonzales, Grzegorz Janusz i Maria Rostocka. (PAP)dsr/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17