Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki"

Tłumnie przybyli warszawiacy na wieczorny koncert, który był częścią obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Plac Piłsudskiego wypełniony był po brzegi: ludzie przychodzili całymi rodzinami, przyjeżdżali na rowerach, by wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych."Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to kolejna impreza z cyklu "Warszawskie Śpiewanki", podczas której mieszkańcy Warszawy z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków - Weroniki Grozdew-Kołacińska z zespołem Andrzeja Borzyma - mogli zaśpiewać piosenki z okresu Powstania Warszawskiego. Wspólny śpiew rozpoczął się od wykonania "Warszawianki". Potem dały się słyszeć takie utwory m.in.: "Mała dziewczynka z AK", "Hej chłopcy, bagnet na broń", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci","Warszawo ma".W czasie, gdy zgromadzeni śpiewali, pofrunęły w górę białe baloniki w kształcie nut; długo unosiły się nad placem.We wspólnym śpiewaniu mogli wziąć udział wszyscy, którzy w ten szczególny sposób chcieli oddać hołd uczestnikom powstania. Wyjątkowymi gośćmi koncertu byli sami powstańcy aktywnie zaangażowani w śpiewanie. Teksty piosenek wyświetlano na specjalnych telebimach. Ponadto każdy uczestnik koncertu otrzymał specjalny śpiewnik opatrzony planszami komiksowymi z antologii wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego pt. "Morowe Panny".W przerwach pomiędzy kolejnymi piosenkami uczestnicy mogli obejrzeć film stanowiący kompilację fragmentów wywiadów przeprowadzonych z powstańcami, którzy opowiadali o koncertach i piosenkach z Powstania Warszawskiego. Wcześniej podczas oczekiwania na wspólne muzykowanie przy wejściach na pl. Piłsudskiego można było posłuchać znanych warszawskich utworów wykonywanych przez czterech kataryniarzy.W ubiegłym roku do wspólnego koncertowania przyłączyło się 14 tys. warszawiaków. Jak podkreślają przedstawiciele organizującego koncert Muzeum Powstania Warszawskiego, celem akcji jest integracja młodzieży ze starszym pokoleniem oraz rdzennych warszawiaków z osobami, które w stolicy mieszkają od niedawna, a interesują się jej historią. To także niepowtarzalna okazja do spotkania z powstańcami.Za aranżację muzyczną koncertu odpowiadali etnomuzykolog Weronika Grozdew-Kołacińska oraz dyrygent Andrzej Borzym, którzy wraz z Rafałem Grozdewem i kilkunastoosobowym zespołem wokalno-instrumentalnym, wspólnie - pod nazwą Orkiestra Warszawy - wykonali znane pieśni powstańcze. (PAP)akn/ swat/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17