Koncert na rzecz idei Europejskiego Dnia Pamięci Sprawiedliwych

Koncert, który będzie miał miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie, zakończy fragment prozy Gabriela Nissima o znaczeniu Dnia Sprawiedliwych. Nissim jest autorem wydanej niedawno we Włoszech książki o sprawiedliwych pt. "Bezsensowna dobroć".Uroczystość ma wesprzeć ideę ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. W styczniu grupa eurodeputowanych z kilku krajów, w tym z Polski, złożyła do Parlamentu Europejskiego oświadczenie w sprawie wsparcia idei ustanowienia Dnia Pamięci. Jego inicjatorem jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las Sprawiedliwych. Powołany został też Komitet Ogrodu Sprawiedliwych z siedzibą w Mediolanie, który we współpracy z wieloma organizacjami międzynarodowymi zbiera podpisy pod apelem o ustanowienie dzień 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych."6 marca to data śmierci Mosze Bejskiego, który ocalał z Holokaustu dzięki temu, że znalazł się na liście Schindlera. Był jednym z sędziów, którzy decydowali, komu przyznać tytuł sprawiedliwego i miał tu dość liberalne podejście. Uważał, że czasem wystarczy drobny gest, postawa, że nie należało koniecznie uratować komuś życia, by zasłużyć na ten tytuł. Bejski jest też związany z Polską, ponieważ był polskim Żydem urodzonym pod Krakowem" - powiedziała PAP Anna Ziarkowska, kierownik działu edukacji Domu Spotkań z Historią (DSH), współorganizatora koncertu.Jak zaznaczyła, głosowanie w Parlamencie Europejskim nad przyjęciem deklaracji o Dniu Pamięci zaplanowano na koniec kwietnia, a dla ustanowienia tego dnia konieczna będzie zgoda połowy eurodeputowanych. "Dlatego fundacja wystosowała apel, pod którym podpisały się osobistości ze świata polityki i kultury z całego świata, m.in. Umberto Eco, Dario Fo, Anne Applebaum, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki. Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie opinii publicznej, by Europejski Dzień Sprawiedliwych zyskał poparcie we wszystkich krajach Unii. Apel znalazł się na stronach internetowych wielu organizacji, m.in. DSH i na jej profilu na Facebooku. Wciąż można pod nim składać podpisy" - dodała Ziarkowska.W celu rozpropagowania inicjatywy o ustanowieniu Dnia Pamięci w Mediolanie odbył się 6 marca koncert z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, eurodeputowanych, a także reprezentantów świata polityki i kultury. Podobna idea przyświeca także piątkowemu koncertowi warszawskiemu.(PAP)akn/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17