Komorowski za niezaostrzaniem sporu ws. baraku z Birkenau

Komorowski powiedział o tym podczas spotkania z lubelskimi studentami, odpowiadając na jedno z ich pytań.Pod koniec lutego "Rzeczpospolita" napisała, że Amerykanie nie chcą zwrócić Polsce wypożyczonego im do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie baraku z Birkenau. Termin wypożyczenia zabytku minął dwa lata temu - napisała gazeta. Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że barak powinien wrócić do Polski."Będę podpowiadał ministrowi kultury szukanie takich rozwiązań, które nie zaostrzałyby tego sporu; z jednej strony są emocje, z drugiej - przepisy prawa" - powiedział Komorowski. "Gdzieś w tym sporze może zniknąć, zginąć coś, na czym nam zależy, a więc na wspólnym przeżyciu, w formie przyjętej przez współczesnych Polaków, pamięci o zbrodni Holokaustu" - ocenił.Komorowski przypomniał, że w Warszawie powstaje właśnie Muzeum Historii Żydów Polskich. "Myślę, że można szukać jakiegoś pomysłu, nie wiem, czy w sensie prawnym jest to dopuszczalne, czy nie, ale jakiejś wymiany, jakichś być może obiektów muzealnych" - powiedział prezydent.Odnosząc się do sprawy baraku z Birkenau powiedział: "Jeśli to jest tak ważne dla Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, to nigdy bym nie eskalował tego sporu natury bardziej formalno-prawnej".Komorowski zaznaczył, że "w okresie tego depozytu muzealnego z Polski w postaci połowy baraku nastąpiła zmiana prawa polskiego, która oznaczała, że raptem pojawił się nowy mechanizm wymuszający na urzędnikach polskich domaganie się odesłania depozytu, który w świetle nowych przepisów nie może być dłużej poza granicami kraju niż pięć lat". "Może to jest mądre rozwiązanie, ale niewątpliwie w tym przypadku spowodowało trudności" - dodał.Waszyngtońskie muzeum w przesłanym PAP oświadczeniu napisało, że z powodu rozmiarów baraku i komplikacji z jego instalacją przewiezienie obiektu do Polski wiąże się ze szczególnymi trudnościami, z potencjalnym uszkodzeniem włącznie. Muzeum twierdzi też, że umowa o wypożyczeniu obiektów z Muzeum Auschwitz-Birkenau przewidywała jej odnawialność.Komorowski mówił też w Lublinie o swoim stosunku do polityki historycznej. "Ja jestem z wykształcenia historykiem, ale nie lubię tego pojęcia - polityka historyczna, dlatego, że jest ona sprzeczna z moim marzeniem o tym, aby historia była jak najdalsza od motywacji typu politycznego" - powiedział prezydent.Jak ocenił, dziś w pojęciu "polityka historyczna" mieści się podejrzenie, że się chce manipulować historią w celu uzyskania jakichś korzyści czy efektów natury politycznej. "Ja wolę termin polityka pamięci, oznacza tyle, że przywiązujemy wagę do pamięci naszej i innych" - zaznaczył Komorowski.(PAP)hgt/ eaw/ mag/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17