Kocia miska z podstawy rzymskiej kolumny wśród skonfiskowanych zabytków

Łączna wartość odzyskanych eksponatów przekracza milion euro - podały media.Wśród odnalezionych zabytków są płyty sarkofagów z III wieku, które były przyczepione do ścian w salonie prywatnej rezydencji, a także ozdobiony motywami kwiatowymi element architektoniczny znany jako architraw, ustawiony wśród barowych stolików w centrum Wiecznego Miasta.Dowództwo karabinierów ze specjalnej komórki do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego poinformowało, że impulsem do przeszukania jednej z prywatnych rezydencji, w której znaleziono prawdziwy nielegalny skarbiec starożytności, był sygnał otrzymany po przeprowadzonym w niej remoncie. Ekipa zawiadomiła, że w posiadłości przedsiębiorcy z branży budowlanej znalazła antyczne dekoracje na ścianach i murach. W ten sposób śledczy wpadli na trop 9-osobowej grupy przestępczej handlującej nielegalnie zabytkami archeologicznymi. Handlarzom skonfiskowano łącznie 317 eksponatów.W domu innego rzymianina znaleziono 26 antycznych waz, amfor i figurek oraz fragmentów kolumn korynckich, a także marmurowe popiersie Dionizosa z II wieku.Wiele z tych zabytków pochodzi ze starożytnego parku przy drodze Appia Antica, gdzie kwitnie proceder nielegalnych wykopalisk.Generał karabinierów Pasquale Muggeo podkreślił, że konieczny jest stały monitoring tego obszaru. „Każdy musi się czuć strażnikiem sztuki. Kto wie, ile osób zobaczyło w barze antyczny zabytek i nam o tym nie powiedziało” - dodał dowodzący operacją. (PAP)sw/ mc/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17