Kobiecy szkielet sprzed 5000 lat odkryto we Włoszech

Odkrycia dokonano koło alpejskiej wioski Introd, położonej w pobliżu miasta Aosta – stolicy regionu Dolina Aosty.Grób znajduje się na wzgórzu położonym koło Introd. Archeolodzy natknęli się na niego podczas badań terenu przed planowaną rozbudową miejscowego przedszkola.Oprócz kości, które zachowały się w doskonałym stanie, badacze nie odnaleźli w grobie żadnych artefaktów ani śladów wskazujących na obecność przedmiotów złożonych do grobu wraz z ciałem kobiety, która została już nazwana przez naukowców „Panią z Introd”.Znalezisko z Introd pochodzi z tego samego okresu, co szczątki Oetzi - Człowieka Lodu, którego zamarznięte ciało z ok. 3300 r. p.n.e. zostało odnalezione 20 lat temu w lodowcu pokrywającym zbocza alpejskiego szczytu Similaun, po stronie włoskiej granicy między Austrią a Włochami.Szczątki ”Pani z Introd” zostały przewiezione do laboratorium, gdzie naukowcy będą próbowali ustalić szczegóły dotyczące życia kobiety oraz przyczynę jej śmierci. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17