Kielce upamiętnią Mojżesza Pelca - żydowskiego lekarza

Prezydent Kielc deklaruje, że poprze pomysł w radzie miejskiej.„Dr Pelc (1888-1941) był w przedwojennych Kielcach zwornikiem polskiej i żydowskiej społeczności miasta, dzięki któremu obie tworzyły wspólnotę kielczan” – napisał w piśmie do prezydenta Kielc prezes stowarzyszenia Bogdan Białek. Przypomniał, że w jednym z wyburzonych w tych dniach - w związku z modernizacją układu komunikacyjnego - budynków koło synagogi mieścił się podczas II wojny żydowski szpital, którym kierował właśnie Pelc.Prezydent Wojciech Lubawski w rozmowie z PAP ocenił, że Mojżesz Pelc był „bardzo zacnym” człowiekiem, dlatego Kielce chcą upamiętnić jego osobę. Zapewnił, że poprze pomysł w radzie miejskiej, która będzie podejmować decyzję w tej sprawie.Mojżesz Pelc przybył do Kielc po wojnie z bolszewikami w 1920 r. jako lekarz 4. Pułku Piechoty Legionów, był


aprzyjaźniony z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wkrótce został dyrektorem Szpitala Żydowskiego (obecnie im. św. Aleksandra). Po wkroczeniu do Kielc w 1939 roku wojsk niemieckich, wyznaczony przez okupanta na prezesa Judenratu, szybko zrezygnował z tej funkcji i objął stanowisko dyrektora szpitala w getcie. Niemcy zwali go - z racji jego postawy życiowej - „der stolze Jude” (dumny Żyd). Aresztowany przez Gestapo w czerwcu 1941 r., w lipcu został wywieziony do Auschwitz, gdzie skierowano go do karnej kompanii. Zginął 8 września 1941 r. zamordowany przez esesmana.Według Janusza Pelca – syna Mojżesza - podczas II wojny majora armii angielskiej a później emerytowanego generała, jego ojciec był uznawany w Kielcach za miejscowego pioniera nowoczesnej medycyny, lekarza-filantropa i opiekuna. Sam natomiast zaliczał siebie do "zasymilowanego odłamu społeczeństwa żydowskiego wyznania mojżeszowego".16 września 2000 roku kielczanie uczcili pamięć Mojżesza Pelca dedykując mu pamiątkową tablicę wmurowaną w holu Szpitala Miejskiego. Prof. Marta Meducka z Kieleckiego Towarzystwa Naukowego powiedziała wówczas: „Dr Mojżesz Pelc łączył w swoim życiu humanizm człowieka przez wielkie C, kulturę i wiedzę Europejczyka, patriotyzm Polaka i godność Żyda". (PAP)mch/ hes/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17